wedkowanieCzym jest wędkarstwo?

Wędkarstwo to rodzaj hobby, zajęć rekreacyjnych i sportu, polegający na łowieniu ryb na wędkę. Wędkarze mówią, że nie jest to tylko moczenie kija i czekanie kiedy ryba weźmie, tylko jest to cały rytuał obejmujący: planowanie, przygotowanie, oraz wyczekiwanie.

Wędkowanie (rekreacyjne, jak i sportowe) jest to walka z równym sobie przeciwnikiem, który co chwile zmienia swoje taktyki i upodobania. Wyróżnia się sześć rodzajów wędkarstwa – w każdym z nich używa się innej, odpowiedniej metody wędkowania i przystosowanej do wybranej techniki łowienia wędki.

Marcin Słomka wędkarzem jest praktycznie od dziecka, natomiast od ponad 20 lat zajmuje się tzw. wędkarstwem muchowym.

Kilka informacji o P. Marcinie:

Marcin Słomka:

Od 1984 roku członek Koła Polskiego Związku Wędkarskiego Myślenice, od 2008 członek Społecznej Straży Rybackiej działającej przy Kole, od 2010 roku członek Zarządu Koła (sekretarz). Od 2004 roku startujący jako zawodnik Koła PZW Myślenice w dyscyplinie muchowej, indywidualnie oraz drużynowo. Ma na swym koncie wiele medali zdobytych na tych zawodach. Z ważniejszych należy wymienić: 2011 rok – drużynowy Mistrz Polski: 2003, 2004, 2006, 2008, 2010, 2012, 2014, 2016, 2017, 2018 – V-ce Mistrz Koła: 2011, 2015 – Mistrz Koła: 2011, 2012, 2014, 2015 – czołowe miejsca na zawodach G.P. Polski: 2015, 2016, 2017, 2018, 2019 – drużynowy Mistrz Okręgu: 2016, 2018 – V-ce Mistrz Okręgu. Za swą działalność w latach 2012 i 2013 otrzymał medale za zasługi w rozwoju wędkarstwa, w 2016 został uhonorowany srebrną odznaką PZW, a roku 2019 – odznaką złotą.

Lekcja klasy 6a

12 marca 2021r. klasa 6a mogła posłuchać o rybach, od kogoś kto ma z nimi bezpośredni kontakt. Od pana Marcina uczniowie dowiedzieli się czym jest wędkarstwo, jakie są podstawowe akcesoria wędkarza - np. okulary, które nie tylko chronią od słońca i od urazów, ale również pozwalają zobaczyć ryby w toni wodnej, czapka, kamizelka, jako schowek na wiele potrzebnych narzędzi, wędki (przeważnie jest ich kilka), podbierak, ponieważ złowiona ryba nie jest brana bezpośrednio do ręki.

Okazuje się również, że naszą rzekę Rabę i Zbiornik Dobczycki zamieszkuje bardzo dużo różnych gatunków ryb. Uwzględniając typ żerowania: przy dnie można spotkać- świnki, brzanki, karpie, sandacze, płocie, jelce, klenie, w środku toni – pstrągi, lipienie, przy powierzchni zaś żerują ukleja, piekielnica czy słonecznica. Wędkarz muchowy wykorzystuje tu zupełnie inne wędziska niż w pozostałych metodach łowienia ryb. Wędka muchowa jest dużo lżejsza, a rękojeść znajduje się powyżej kołowrotka. Cechą charakterystyczną kołowrotka muchowego jest jego ruchoma szpula, na którą nawinięta jest specjalna linka. Duże znaczenie w tej metodzie połowu mają przynęty wędkarskie, bez których nie uda się złowić żadnej ryby. Jak sama nazwa wskazuje do łowienia ryb na muszkę wykorzystywane są sztuczne muchy, imitujące wodne owady na różnych etapach rozwoju, od larwy do dorosłego owada.

Można byłoby jeszcze wiele opowiadać, ale czas lekcji jest ograniczony, jeśli jednak będzie taka możliwość, klasa ma obiecane spotkanie nad wodą. Dziękujemy P. Marcinowi za ciekawą i pouczającą lekcję! :)

zdalna_wedkarstwo (12)
zdalna_wedkarstwo (13)