dzien wody 21

Światowy Dzień Wody (ang. World Water Day) został ustanowiony w 1992r. przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w czasie konferencji „Szczyt Ziemi” w Rio de Janeiro (Brazylia). Celem utworzenia Dnia Wody było podkreślenie znaczenia wpływu prawidłowej gospodarki wodnej na kondycję gospodarczą i społeczną otaczającego nas świata, a powodem był fakt, że ponad miliard ludzi na całym świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.

 

Tegorocznym obchodom przyświeca hasło: „Doceniaj wodę”.

 

W naszym życiu zapewne spotkały nas tak banalne kłopoty jak utrudnienia w przygotowaniu obiadu, brak możliwości umycia rąk lub wzięcia kąpieli, brak możliwości spłukiwaniu toalety. Takich sytuacji w naszej części Ziemi możemy doświadczyć w trakcie awarii czy remontu wodociągów.

 

Brak dostępu do wody pitnej, to niestety także śmiertelne choroby ludzi i zwierząt.  Dane z 2017r mówią, że 1 na 3 osoby ( czyli 2,1 mld ludzi) nie ma dostępu do wody pitnej w miejscu zamieszkania, a 6 na 10 (czyli 4,4 mld osób) jest pozbawionych odpowiednich warunków sanitarnych.   

 

Stan zasobów wodnych na świecie jest bardzo zły. Gwałtowny wzrost liczby ludności, industrializacja, zmiana klimatu oraz intensywne gospodarowanie przez człowieka zasobami planety, mają ogromny wpływ na stan wody na Ziemi. Ochrona zasobów wodnych powinna zatem stać się priorytetem działań władz krajowych i międzynarodowych. Naszym obowiązkiem jest dbać o wodę na co dzień , nie marnować jej, robić wszystko aby była ona dostępna dla nas i przyszłych pokoleń.

 

Ciesząc się na co dzień korzyściami jakie daje nam w całym naszym życiu woda, możemy docenić jej wielką wartość. Po przeczytaniu tego artykułu zastanów się czym jest dla Ciebie  WODA i co możesz  zrobić:  TY, Twoja rodzina, przyjaciele, Twoja szkoła aby chronić zasoby wodne na Ziemi dla nas i przyszłych pokoleń.

Krystyna Oliwa

 

PREZENTACJE UCZNIÓW:

Prezentacja 1 - autor E. Jąkała - kliknij tutaj.

Prezentacja 2 - autor K. Domagała - kliknij tutaj.

 

dzien wody 21

 

A może warto zacząć od…

 

  • Weź prysznic zamiast kąpieli – pełna wanna zużywa więcej wody niż zwykły, krótki prysznic.
  • Zakręcaj wodę podczas mycia zębów – dobrze wyrobić w sobie ten nawyk, aby niepotrzebnie nie zużywać wody podczas codziennej toalety.
  • Uszczelnij krany – notorycznie cieknący kran potrafi być nie tylko irytujący, ale i kosztowny.
  • Napraw/wymień spłuczkę w toalecie – woda może „uciekać” także poprzez niesprawną spłuczkę w toalecie. Pomyśl o naprawie lub wymianie tego elementu, aby nie tracić w ten sposób wody. Warto także zainwestować w spłuczkę, w której regulowana jest wielkość strumienia spłukującej wody.
  • Przemyśl zakup zmywarki – zmywanie ręczne pochłania duże ilości wody, dlatego warto rozważyć zakup zmywarki. To urządzenie zużywa dużo mniej wody (nawet 30% mniej), jednak pamiętajmy, by korzystać z niego rozsądnie i ekonomicznie – uruchamiając sprzęt całkowicie wypełniony naczyniami czy ustawiając programy oszczędzające wodę i energię.
  • Pierz przy całkowicie wypełnionej pralce – zasada jest podobna jak w przypadku zmywarki: pranie będzie efektywne i oszczędne, jeśli bęben pralki będzie pełen prania ( jeśli pierzemy tylko parę ubrań, urządzenie pobierze taką samą ilość wody co w przypadku pełnej pralki). Alternatywą są programy do odświeżania ubrań lub programy ekonomiczne – trwają one krótko i zużywają mniej wody i energii.
  • Zbieraj deszczówkę – jeśli posiadasz dom i do tego własny ogród, możesz zbierać deszczówkę i używać jej np. do podlewania zamiast wody z sieci
  • Nie używaj wody do rozmrażania potraw – ludzie często rozmrażają mięso, wkładając je do bieżącej wody. Jeśli zależy nam na oszczędnościach, możemy rozmrażać potrawy, wyjmując je odpowiednio wcześniej z lodówki.
  • Wymień baterie na jednouchwytowe – jeśli w Twoim domu są oddzielne kurki do ciepłej i zimnej wody, poważnie przemyśl wymianę baterii na jednouchwytową, gdzie temperaturę reguluje się, przekręcając uchwyt. Pozwala to na znaczne oszczędności wody i jest o wiele wygodniejsze niż dwa oddzielne pokrętła
  • Wyposaż krany w perlatory – perlator, to siatka mocowana na końcówkę kranu, która napowietrza wodę i zwiększa jej strumień. Mamy wtedy wrażenie, że wody leci więcej, podczas gdy w rzeczywistości perlator pozwala zmniejszyć jej zużycie (nawet o 20 – 30 procent).

 

Źródło - Oszczędzanie wody.

Back to top