chemia michalCzy próbowaliście kiedyś soku z cytryny? Jeśli tak, to pewnie wiecie, że jest on bardzo kwaśny. Kwasem jest na przykład ocet. Nasz żołądek również wytwarza kwas – kwas solny, który pomaga nam trawić jedzenie.

 

Oprócz kwasów istnieją również zasady, których roztwory często mają gorzki smak i mogą się pienić, a niektóre mogą nas nawet poparzyć! Zasadą jest na przykład soda oczyszczona. Poza kwasami i zasadami są substancje obojętne – na przykład woda. Czy myślicie, że można samemu – w kuchni, a nie w laboratorium – odróżnić kwas od zasady?


Przekonali się o tym uczniowie klasy ósmej, którzy wykorzystali do tego celu wywar z czerwonej kapusty. Wywar z czerwonej kapusty zachowuje się jak wskaźnik chemiczny, to znaczy, że w zależności od środowiska, w jakim się znajduje, przyjmuje charakterystyczne dla siebie zabarwienie. W środowisku kwaśnym (pH<7) przyjmuje zabarwienie czerwone, w środowisku obojętnym niebiesko-fioletowe, a w środowisku zasadowym (pH>7) zielone (w przypadku bardzo zasadowego środowiska (pH>>7) przyjmuje zabarwienie żółte). Michał postanowił przedstawić nam efekt swojej pracy i nagrał film z wykonanego przez siebie doświadczenia – zapraszamy.

 

Krystyna Oliwa

 

Link do filmu z doświadczeniem – kliknij tutaj.

Back to top