czerniakNasza szkoła po raz kolejny bierze udział w Ogólnopolskim Programie Profilaktyki Czerniaka – edycja 2024/2025. Głównym celem programu jest zwiększenie świadomości społecznej na temat czerniaka, czynników ryzyka oraz metod skutecznej profilaktyki.

 

W naszej szkole, w ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Myślenicach, uczniowie klas 7a i 7b uczestniczyli w zajęciach „Akademii Czerniaka”. Uczniowie mieli możliwość poznania cech czerniaka - ABCDE, uczyli się go rozpoznawać, poznali grupy ryzyka zachorowania na ten nowotwór oraz Złote Zasady ochrony przed czerniakiem. Obejrzeli również filmy dzięki którym dowiedzieli się jak prawidłowo sprawdzać swoją skórę aby ochronić się przed tym nowotworem.

 

Czerniak jest nowotworem złośliwym najczęściej atakującym skórę, ale może również występować w obrębie błony śluzowej ust i nosa, a także na paznokciach i gałce ocznej. Ten nowotwór wywodzi się z komórek barwnikowych skóry wytwarzających pigment – melaninę. Czerniak, który początkowo pojawia się na powierzchni skóry, z czasem wrasta w jej głąb. Charakterystyczny dla czerniaka jest agresywny wzrost oraz możliwość tworzenia licznych przerzutów np. do węzłów chłonnych, płuc, mózgu. Jego wczesne usunięcie , kiedy choroba nie jest jeszcze rozsiana w organizmie, pozwala na wyleczenie aż 97 proc. chorych. Dlatego niezmiernie ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

 

Regularne oglądanie skóry i znamion, kontrola dermatologiczna, stosowanie kremów z filtrem, unikanie długiego przebywania na słońcu i nadmiernego opalania to bardzo proste czynności, które mogą uratować Twoje zdrowie i życie. Pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych. Unikaj słońca w godzinach 10.00-14.00. Nie opalaj się w solarium. Przynajmniej raz na rok odwiedzaj dermatologa lub chirurga-onkologa.

 

Zasady profilaktyki czerniaka powinien znać każdy.

 

Krystyna Oliwa

 

Prezentacja nt. czerniaka (źródło Sanepid Myślenice) - kliknij tutaj.

Back to top