wydobyte z cieniaKilka dni temu zostały ogłoszone wyniki konkursu „Wydobyte z cienia” zorganizowanego przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Myślenicach oraz Telewizję Internetową ITV. Zadaniem uczestników było przedstawienie podziwianej kobiety – czy to z rodziny, czy znajomej, czy postaci, która zapisała się swoimi działaniami w historii.

 

Z naszej szkoły laureatami zostały trzy osoby: Mateusz Zając z klasy 6a, Alina Hajderek z klasy 7b oraz Błażej Ingarden z 4a. Panowie opowiedzieli o kobietach ze swoich rodzin. Mateusz o cioci, Elżbiecie Dadok, która mimo tego, że uległa wypadkowi, uparcie dążyła do realizacji swoich marzeń sportowych, a Błażej o prababci – Irenie Siwickiej - Żychiewicz, żołnierzu Powstania Warszawskiego. Alina natomiast opowiedziała o prof. Agnieszce Zalewskiej - polskiej uczonej, szczególnie zaangażowanej w działania z dziedziny fizyki.  Wyróżnienie otrzymała Milena Kasperek z kl. 2a za prezentację o Mary Anning, brytyjskiej zbieraczce skamielin i jednej z pierwszych paleontologów.

 

Zapraszamy do oglądnięcia pokonkursowego filmu z prezentacjami nagrodzonych - kliknij tutaj.

 

A tak piszą o konkursie laureaci:

Wziąłem udział w konkursie „Wydobyte z cienia”, ponieważ postanowiłem opisać moją ciocię Elę, która jest  moją sportową inspiracją od zawsze. Proces tworzenia filmu był dla mnie miłym i ciekawym wyzwaniem i składał się z kilku etapów. Na początku zrobiłem wywiad z ciocią, o której opowiedziałem w filmie oraz zrobiłem zdjęcia ważnych i ciekawych dokumentów oraz oczywiście medali olimpijskich. Następnie ułożyłem ten wywiad w tekst i nauczyłem się go na pamięć. W końcowej fazie złożyłem i nagrałem moją relację.

Według mnie to był bardzo ciekawy i fajny konkurs. Bardzo się cieszę, iż mogłem opowiedzieć o cioci, która jest niewątpliwie wyjątkową i niesamowita osobą.

Mateusz Zając, kl. 6a

 

Postanowiłem wziąć udział w konkursie „Wydobyte z cienia”, bo chciałem lepiej poznać historię mojej prababci Ireny. Wybrałem Irenę ponieważ zawsze mnie intrygowała. Mama opowiadała, że walczyła w Powstaniu Warszawskim i była bohaterką, ale w sumie niewiele o niej wiedziałem. Ani ja, ani mama nigdy jej nie poznaliśmy, bo zmarła 25 lat po wojnie. Szczegóły poznałem dzięki pracy mojej siostry Julki, ale musieliśmy wybrać tylko najważniejsze fakty, bo ten tekst ma prawie 40 stron, a ja musiałem go zmieścić w dwóch minutach.

To był mój najlepszy konkurs, bo tu nikt nie walczył  o nagrody (a w każdym razie nie powinien), tylko o poznanie historii, o której możesz się nie dowiedzieć w szkole. 

Błażej Ingarden, kl. 4a

 

W dzisiejszych czasach wiele kobiet, zarówno tych współczesnych jak i tych z przeszłości kryje się w cieniu swoich męskich odpowiedników. Nie potrafimy wskazać kobiet naukowców, powstańców, sportowców. Konkurs „Wydobyte z cienia. O niezwykłych kobietach w kilku słowach” pozwolił na wydostanie ich z mroków zapomnienia i przybliżenie ich dokonań. W moim filmie, przedstawiłam postać prof. dr. hab. Agnieszki Zalewskiej. Jest ona pierwszą kobietą, która stanęła na czele Rady Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych CERN pod Genewą. „Królowa Hadronu” swoją funkcję pełniła przez trzy kadencje. Dla mnie prof. Zalewska jest przykładem tego, że zdobycie tak prestiżowego stanowiska nie zależy od płci, lecz od wiedzy, pracy i determinacji. Że nauki ścisłe nie są tylko domeną mężczyzn i że kobieta może z powodzeniem odnaleźć swoje miejsce w tym naukowym świecie.

Alina Hajderek, klasa 7b

 

O konkursie w Kurierze Myślenickim - kliknij tutaj.

Więcej o konkursie - kliknij tutaj.

Wyniki konkursu - kliknij tutaj.

 

wydobyte_1
wydobyte_2
wydobyte_3
wydobyte_4

Back to top