byczyna2021W ubiegły poniedziałek miałam możliwość wyjazdu do Byczyny (województwo opolskie), w której odbywała się uroczysta gala związana z wręczeniem nagród w IX Ogólnopolskim Konkursie Literacko-Plastycznym „Siatkówka – sport, co łączy a nie dzieli!”. O 7:15 spotkaliśmy się z panią Anitą Wygoną-Wątor i wyjechaliśmy busem do Byczyny. Sama podróż trwała blisko 4 godziny, a podczas niej przejechaliśmy przez dwa województwa i podziwialiśmy krajobrazy jakie były za oknem busa. Byczyna okazała się urokliwym miasteczkiem otoczonym polami rzepaku, który jest główną uprawą rolników w tamtej okolicy.

 

O godzinie 12 rozpoczęła się gala, podczas której mogliśmy obejrzeć prace plastyczne i posłuchać fragmentów opowiadań i fraszek, które napłynęły na konkurs. W konkursie brało udział 137 uczniów z całej Polski. Zostaliśmy też poczęstowani okolicznymi słodyczami, które były naprawdę przepyszne. Oczywiście zrobiliśmy sobie kilka pamiątkowych zdjęć, które możecie zobaczyć poniżej.

 

Później razem z panią Anną, nauczycielką w Byczynie, udaliśmy się na spacer po tym mieście. Dowiedzieliśmy się wtedy, że nazwa Byczyna pochodzi od byka, który według legendy wykopał dla rolników drogocenne talary. Spacerowaliśmy uliczkami aż do Rynku, a towarzyszyły nam piękne kamienice niczym w Zamościu. Na środku Rynku mogliśmy ujrzeć wielką i starą lipę. Dowiedzieliśmy się także o odkryciach archeologicznych, jakie miały miejsce wokół Rynku. Odnaleziono tam ludzkie szczątki, diademy, pieniążki oraz wiele innych artefaktów.

 

Odwiedziliśmy też ratusz, w którym weszliśmy na najwyższe piętro i mieliśmy szansę podziwiać panoramę Byczyny. Jedną z ostatnich atrakcji było obejrzenie muzeum, w którym poznaliśmy historię miasta. Dowiedzieliśmy się o bitwie na polach Byczyny, w której zmierzył się arcyksiążę austriacki Maksymilian III Habsburg i armia Rzeczpospolitej dowodzona przez hetmana wielkiego koronnego Jana Zamoyskiego. Była to bardzo krwawa bitwa zakończona zwycięstwem polskich wojsk. Po przegranej bitwie arcyksiążę został uwięziony w jednej z baszt na murach okalających miasta. Mury zachowały się do dziś, mają ok. 1 km długości i są niewątpliwą atrakcją miasta. W Byczynie zachowała się też fosa, w której cały czas płynie woda, nawet zimą - nigdy nie zamarza.

 

Na samym końcu zabrano nas do restauracji, gdzie wszyscy zjedliśmy pizzę i podziwialiśmy fontanny, które znajdowały się obok stolików.

 

Wróciliśmy do domów przed godziną 18, zmęczeni podróżą, ale zadowoleni z faktu, że mogliśmy zwiedzić piękne miasteczko i poszerzyć swoją wiedzę na temat naszego kraju.

 

Emilia Jąkała, 7b

 

byczyna2021 (4a)
byczyna2021 (5)
byczyna2021 (6)
byczyna2021 (7)
byczyna2021 (8)
byczyna2021 (9)
byczyna2021 (10)
byczyna2021 (11)
byczyna2021 (12)
byczyna2021 (13)
byczyna2021 (14)
byczyna2021 (15)
byczyna2021 (16)
byczyna2021 (17)
byczyna2021 (18)
byczyna2021 (19)
byczyna2021 (20)
byczyna2021 (21)
byczyna2021 (22)
byczyna2021 (1)
byczyna2021 (2)
byczyna2021 (3)
byczyna2021 (4)

Back to top