federacja patriotyczna2 02 1Szkoła Podstawowa nr 1 już na dobre zaprzyjaźniła się z teatrzykiem kamishibai, jako innowacyjną formą edukacji. Biblioteka poszerza bazę kart, które nauczyciele mogą wykorzystać na lekcjach, ale warto pamiętać, że skrzynki butai są dostępne dla uczniów stacjonarnie.

W ostatnim czasie szkoła otrzymała dwa nowe zestawy o tematyce historycznej. Co ciekawe, autorem jednego, a współautorem drugiego, jest nasz uczeń Błażej Ingarden, który przy pomocy grafik i tekstu opowiedział o swoim ciotecznym dziadku, ppor. Jerzym Ingardenie, pilocie RAF, Lwowiaku, żołnierzu Armii Andersa. Uczniowie dwóch klas, 6b i 8a, mieli okazję uczestniczyć w warsztatach z opisywanymi kartami w tle. Najpierw pokaz, a potem zajęcia plastyczne. Powstały piękne prace: mulinowe obrazki na plastrach drewna oraz patriotyczna (i nie tylko) biżuteria. Każdy znalazł coś dla siebie.

Warsztaty poprowadziła Maja Ingarden jako przedstawiciel Rady Rodziców oraz Team Ingarden Education. Projekt sfinansowany został przez Federację Patriotyczną, Narodowy Instytut Wolności - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego, w ramach programu #NOWEFIO.

Drugi zestaw kart to "Wojenna miłość" - historia Cichociemnego, ppor. Antoniego Żychiewicza ps. "Przerwa" i por. Ireny Siwickiej ps. "Hawrań" - upamiętniająca 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i ostatniego skoku Cichociemnych do okupowanej Polski. O tej pięknej miłości w trudnych czasach zapewne nie raz opowiemy naszym uczniom, bo tego typu lekcje są przyjmowane z ogromnym entuzjazmem :)

Maja Ingarden