inicjatywa logo8 października uczniowie naszej szkoły po raz kolejny uczestniczyli w zajęciach na niskich parkach linowych. Tym razem była to… lekcja historii. Motywem przewodnim była legendarna formacja Cichociemnych – spadochroniarzy Armii Krajowej, którzy w czasie II wojny światowej przeszli szkolenie w Wielkiej Brytanii i na spadochronach zostali zrzuceni do okupowanej przez Niemców Polski.

 

Wyselekcjonowani jako wzorowi patrioci, sprawni fizycznie, inteligentni, perfekcyjnie wyszkoleni. Z prawie 2500 kandydatów, którzy przystąpili do szkolenia, przysięgę złożyło 605, a do Polski zostało zrzuconych 316. Nasza szkoła w 2016 roku upamiętniła 75. rocznicę pierwszego skoku Cichociemnych wmurowując tablicę pamiątkową – zachęcamy do zatrzymania się i krótkiej refleksji w czasie wizyty w szkole! W tym roku mija 80. rocznica ostatniego skoku. Niskie parki linowe są jedną z aktywności upamiętniających naszych Bohaterów.

 

W zajęciach uczestniczyli uczniowie obu klas siódmych. Wraz z prowadzącą przenieśli się w czasy II wojny światowej do Wielkiej Brytanii, do ośrodka szkoleniowego Cichociemnych w Largo House. Zadaniem dla każdej z grup było dotarcie do samolotu, który miał ich zabrać do okupowanej Polski. Po drodze należało przetransportować materiały wybuchowe oraz wyposażyć w kenkarty i pasy z pieniędzmi na finansowanie ruchu oporu w Polsce. Ukończenie zadania wymagało współpracy, dobrej komunikacji i przygotowania strategicznego. Obie grupy wykonały zadanie: każda z grup dostarczyła zespół czterech cichociemnych i dwóch pilotów na lotnisko. Przetransportowane zostały wszystkie materiały wybuchowe. Nie obyło się bez wypadków: jeden z uczestników przez nieostrożne obchodzenie się z wybuchowym ładunkiem stracił wzrok i musiał kontynuować misję z przepaską na oczach. Ale okazało się, że mimo urazu mógł nadal wspierać resztę zespołu.

 

Każda grupa miała okazję podsumować swoją misję i zastanowić się nad poszczególnymi elementami – co można było zrobić lepiej? co dobrze zadziałało? Jakie były mocne strony grupy?

 

Nietypowa lekcja historii została przeprowadzona dzięki wsparciu Miasta i Gminy Myślenice w ramach Inicjatywy Lokalnej 2024. Organizatorem była Sekcja Młodzieżowa AK działająca przy Kole Myślenice Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Zajęcia poprowadziła Maja Ingarden – reprezentująca Szkolną Radę Rodziców.

 

Więcej o Cichociemnych dowiesz się tutaj >>> https://pl.wikipedia.org/wiki/Cichociemni

 

Maja Ingarden

 

2024_inicjatywa_lokalna_baner
cc04
cc06
cc10
cc13
cc14
cc18
cc20
cc21
cc23
cc25
cc28
cc30
cc33
cc35
cc37
cc40
cc41

Back to top