smola17 grudnia 2021 w Myślenickim Ośrodku Kultury i Sportu odbył się koncert Norberta Smoły Smolińskiego pt. „ETOSY POLSKIE – od Legionów do Solidarności”. Koncert upamiętniał smutną rocznicę ogłoszenia przed czterdziestu laty stanu wojennego.

 

Uczniowie SP1 z klas 7a, 7b i 5a nie tylko wysłuchali pieśni nawiązujących do naszej bogatej i trudnej historii, ale też mogli sprawdzić swoją wiedzę historyczną odpowiadając na pytania zadawane przez wokalistę ze sceny. Wielu z naszych uczniów aktywnie włączyło się w dyskusję i zostało nagrodzonych prezentami ufundowanymi przez Instytut Pamięci Narodowej oraz posła Władysława Kurowskiego. Wśród wykonawców wymienić należy też dwie dziewczyny ze szkoły w Drogini, które razem z wokalistą wykonały pieśń „Już się dopala ogień biwaku”. Z kolei starsi uczestniczy mogli przenieść się w czasy swojej młodości śpiewając razem ze Smołą „Obławę” Jacka Kaczmarskiego.

 

Honorowym gościem koncertu był kapitan Jerzy Widejko „Jureczek”. Norbert Smoła Smoliński wyświetlił w pewnym momencie zdjęcie ppłk Gracjana Froga „Szczerbca” – legendarnego dowódcy 3 Wileńskiej Brygady AK, żołnierza wyklętego zamordowanego przez komunistów. U boku dowódcy stał chłopiec w mundurze – 11-letni „Jureczek”, sierota przygarnięta przez oddział. I właśnie tego chłopca mogli poznać uczestnicy. Teraz to już prawie 90-letni, ale ciągle aktywny w swojej działalności historyczno-patriotycznej starszy pan, który przyjechał specjalnie do Myślenic jako łącznik przeszłości z przyszłością.

 

Organizatorami koncertu byli: Miasto i Gmina Myślenice, MOKiS, IPN oddział w Krakowie oraz koło Myślenice Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Ze względu na obostrzenia sanitarne w koncercie nie mogli uczestniczyć wszyscy zainteresowani uczniowie. Ale widząc zaangażowanie młodzieży organizatorzy już planują powtórkę tej żywej lekcji historii w czasie wolnym od pandemii Covid-19.

 

Maja Ingarden

Album zdjęć - kliknij tutaj.

 

Na poniższych zdjęciach - Gracjan Fróg z 11-letnim "Jureczkiem" i "Jureczek" jako kapitan Jerzy Widejko, 80 lat później:

szczerbiec widejko

 

widejko

 

Back to top