W dniach 8 - 9. 12.2021r. uczniowie klas ósmych z naszej szkoły po opieką pań: Krystyny Oliwy, Katarzyny Twardosz, Jadwigi Lenart i Ireny Chwiej udali się na dwudniową wycieczkę do Warszawy.
Wycieczka była w większości sfinansowana z Funduszy Rządowych określonych mianem: „Poznaj Polskę” oraz budżetu Miasta i Gminy Myślenice . Chociaż uczestnikom wycieczki towarzyszyła jesienno-zimowa aura i było chłodno, to dominował nastrój radości, zaciekawienia i zaangażowania w zdobywanie nowych informacji na temat historii naszej stolicy i naszego kraju .
Pierwszym miejscem , które odwiedziliśmy po dotarciu do stolicy było Muzeum Narodowe w Warszawie. Jest ono jednym z najstarszych muzeów sztuki w Polsce. Uczniowie podziwiali dzieła sztuki od antyku do współczesności, przepiękne malarstwo, rzeźby, rysunki , a także przedmioty sztuki użytkowej oraz galerię wzornictwa polskiego.
Z muzeum Traktem Królewskim wycieczka udała się do Łazienek. Na trasie przejazdu uczestnicy mogliśmy podziwiać m.in.: Pałac Prezydencki, Uniwersytet Warszawski, pomnik Mikołaja Kopernika, „dzielnicę ambasad”. Łazienki, to rozległy park, ulubione miejsce warszawiaków na długie spacery. W jego sercu ukryta jest letnia rezydencja ostatniego króla Polski – Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nazwa kompleksu pochodzi od XVII-wiecznej łaźni polskiego szlachcica, przebudowanej w XVIII wieku na pałac. Tu w Pałacu Na Wyspie król Stanisław August Poniatowski wydawał słynne obiady czwartkowe, na które zapraszał uczonych i poetów, by dyskutować z nimi o bieżących wydarzeniach.
Kolejny punkt zwiedzania to - PGE Narodowy (dawniej Stadion Narodowy w Warszawie), najnowocześniejsza arena wielofunkcyjna i jeden z najnowocześniejszych tego typu obiektów w Europie. Niestety ze względu na panującą pandemię mogliśmy go podziwiać tylko z zewnątrz.
Przyszła pora na wizytę w Centrum Nauki Kopernik. Jest to interaktywne centrum nauki, którego misją jest rozbudzanie ciekawości poznania świata i uczenia się. Uczniowie mieli okazję dokonać wielu doświadczeń naukowych, zobaczyć mechanizmy funkcjonowania ludzkiego organizmu, poznać zasady działania wielu urządzeń oraz spojrzeć w głąb wszechświata. Po pasjonujących przeżyciach dnia udaliśmy się do miejsca noclegowego, gdzie czekała na nas obiadokolacja.
Drugi dzień rozpoczął się na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego (przed wojną stał tutaj Pałac Saski) spotkaniem z przewodnikiem, który zapoznał uczestników wycieczki z historią powstania Grobu Nieznanego Żołnierza, przy którym płonie wieczny znicz i służbę pełni warta honorowa Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego, której zmianę mogliśmy zobaczyć. Wyruszyliśmy na spacer po Warszawie, którego finałem było zwiedzanie Zamku Królewskiego. Z najważniejszych rzeczy, które widzieliśmy można wymienić: Pałac Prezydencki, Plac Zamkowy z kolumną króla Zygmunta III Wazy, mury obronne i Barbakan, pomnik Małego Powstańca który ogromnie wzrusza – za duży hełm, za duże buty, broń… – pomnik ten upamiętnia dzieci uczestniczące w powstaniu warszawskim, Stare Miasto z pomnikiem warszawskiej Syrenki, która w herbie miasta widniała już w roku 1390.
Przyszła pora na Zamek Królewski, który został całkowicie zniszczony podczas wojny, po wojnie został odbudowany, a teraz możemy podziwiać odrestaurowane wnętrza w tym: sale reprezentacyjne -Apartament Wielki, Apartamenty Królewskie ostatniego króla Polski, Salę Senatorską z najsłynniejszymi dziełami Jana Matejki: „Konstytucja 3 maja 1791r”, „Rejtan – upadek Polski”, „Kazanie Skargi” i „Stefan Batory pod Pskowem”. Warszawę żegnaliśmy spotkaniem z warszawiakami w Muzeum Powstania Warszawskiego. To wyjątkowe miejsce upamiętnia największą akcje zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie podczas II wojny światowej. Powstanie, które wybuchło w 1944 roku i trwało 63 dni na zawsze zmieniło oblicze stolicy Polski.
Dziękujemy wszystkim, którzy umożliwili nam, praktycznie doświadczyć przygody odkrywania śladów historii naszego kraju oraz eksperymentowania i nabywania nowych umiejętności.
Uczniowie klasy 8a i 8b
Wycieczka zorganizowana została w ramach projektu "Poznaj Polskę".