1 wrzesniaKOLEJNA KARTKA Z KALENDARZA

Pierwsza w roku szkolnym 2021/22…

PAMIĘTAMY…

 

 

1 września 1939 roku o świcie Polskę zaatakowała - bez wypowiedzenia wojny - armia niemiecka. Datę tę uznaje się za wybuch II wojny światowej. Mijają więc 82 lata od tego tragicznego wydarzenia.

 

Od samego początku walk Niemcy dzięki większej liczebności armii i lepszemu uzbrojeniu zdobyli przewagę nad siłami polskimi.Walki toczyły się na lądzie w powietrzu i na morzu. Niemcy bombardowali wsie, miasta, atakowali ludność cywilną. Przez pierwsze trzy dni trwała tzw. bitwa graniczna. Polscy żołnierze stawiali zacięty opór. Niestety, pomimo niezwykłego bohaterstwa zostali pokonani, wielu z nich poległo na polu walki razem ze swymi dowódcami. Do obrony kraju włączyli się także harcerze. Polacy stawiali pierwszy opór do 6 października 1939 roku. Była to tak zwana kampania wrześniowa lub polska.

 

W tym czasie od 17 września walczyliśmy z dwoma najeźdźcami w dniu tym bowiem Armia Czerwona wkroczyła na ziemie polskie. Stalin agresję sowiecką na Polskę tłumaczył koniecznością obrony ludności zachodniej Białorusi i Ukrainy w obliczu upadku państwa polskiego…

 

Najważniejsze bitwy w czasie wojny obronnej stoczono min. pod: Mławą w Borach Tucholskich, pod Mokrą, pod Wizną – bitwa ta zyskała miano "polskich Termopil", bitwa nad Bzurą, bohaterska obrona Westerplatte, Warszawy, Helu i wielu innych miejsc. Ostatnią bitwą wojny obronnej była bitwa pod Kockiem 6 października 1939 roku, gdzie żołnierze Samodzielnej Grupy Operacyjnej "Polesie" dowodzeni przez generała Franciszka Kleberga po czterech dniach zaciętych walk złożyli broń. W pierwszym miesiącu wojny zginęło około 90 tysięcy polskich żołnierzy, oficerów i cywilów, około 150 tys. zostało rannych, a blisko 700 tysięcy dostało się do niewoli niemieckiej lub sowieckiej.

 

Po przegranej wojnie obronnej okupanci: Niemcy i Związek Radziecki podzieliły między siebie obszar Polski. Niemcy od początku mordowały polskie elity, przeprowadzały masowe wywózki ludności do założonych przez siebie obozów zagłady, stosowały terror. Rosjanie na ziemiach przez nich okupowanych rozpoczęli proces kolektywizacji wsi, narzucanie ideologii komunistycznej i wywózkę ludności polskiej w głąb ZSRR. Wiosną 1940 roku zamordowali ok. 25 tysięcy polskich oficerów i przedstawicieli polskiej inteligencji, był tzw. MORD KATYŃSKI.

 

Wojna trwała 6 długich lat. Nie sposób w krótkiej notatce opisać cierpienie, strach, ból, a równocześnie odwagę, bohaterstwo i miłość do ojczyzny poprzednich pokoleń, których ostatni przedstawiciele wciąż są wśród nas. Heroizm ludzi tamtego czasu będziecie poznawać na lekcjach języka polskiego oraz historii.

 

W tym miejscu zachęcam z całego serca, abyście jeszcze podjęli próbę poznania tych strasznych wydarzeń bezpośrednio z ust Tych członków rodziny, którzy być może jeszcze pamiętają choćby fragmenty tamtych wydarzeń. Pamiętajmy - jest ich coraz mniej. A może to Twoja Prababcia lub Pradziadek. Wykorzystaj tę szansę i spisz lub nagraj wspomnienia z okresu II wojny. Wojna zakończyła się w 1945 roku. Bezwarunkowa kapitulacja Niemiec została podpisana w nocy z 8 na 9 maja, a na świecie wojna zakończyła się 2 września kapitulacją Japonii.

 

Jeśli ten artykuł Cię zainteresował poszukaj proszę informacji ilu ludzi w czasie II wojny straciło życie, a ilu w wyniku odniesionych obrażeń do końca swych dni żyło z kalectwem?

 

Jadwiga Lenart

Back to top