3 majKolejna kartka z kalendarza

W tym roku mija 230 lat od doniosłego wydarzenia jakim było uchwalenie pierwszej w Europie, a drugiej na świecie nowoczesnej zgodnej z duchem Oświecenia konstytucji. Konstytucja 3-Maja została uchwalona w 1791 roku podczas obrad Sejmu Wielkiego.

 

 

Rzeczypospolita była coraz słabsza traciła swoją pozycję na arenie międzynarodowej, pilnie potrzebowała reform. Twórcami konstytucji byli: Stanisław Małachowski (marszałek Sejmu Wielkiego), Hugon Kołłątaj, Ignacy Potocki i wielu innych.

 

Zwolennikiem reform był sam król Stanisław August Poniatowski. Na mocy Konstytucji w Rzeczypospolitej zniesiono wolną elekcję. Odtąd tron miał być dziedziczny. Na sejmie walnym przestało obowiązywać liberum veto, co ograniczało wpływy magnatów i obcych mocarstw. Decyzje miały zapadać większością głosów.

 

Wprowadzono w myśl zasady Monteskiusza trójpodział władzy na: ustawodawczą (sejm), wykonawczą (król i Straż Praw, czyli rząd), oraz niezawisłe sądy. Zwiększono prawa mieszczan z miast królewskich, obiecano, że chłopi zostaną objęci ochroną prawną.

 

Konstytucję uroczyście zaprzysiągł król Stanisław August Poniatowski. Niestety konstytucja, która mogła uratować ojczyznę obowiązywała niecały rok. Została obalona przez zdrajców ojczyzny w 1792 roku, którzy to zorganizowali konfederację targowicką i przy pomocy wojsk rosyjskich rozpoczęli wojnę domową w Polsce. Skutkiem tej konfederacji był drugi rozbiór Polski w 1793 roku i dalsze osłabienie kraju.

 

Święto Narodowe Trzeciego Maja należy do najważniejszych polskich świąt państwowych. We współczesnej Polsce obchodzimy je dopiero od 1990 roku. Najważniejsze uroczystości z udziałem władz państwowych odbywają się na placu Piłsudskiego w  Warszawie. Prezydent składa kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza i wygłasza przemówienie. Od 2007 roku tę rocznicę obchodzi się także na Litwie.

 

Pamiętajmy o udekorowaniu naszych domów i mieszkań symbolami narodowymi, konkretnie naszą biało- czerwoną flagą. Flagi powinny zawisnąć już w dniu  2 maja, kiedy to obchodzimy ,, Święto Flagi’’(a dokładnie Dzień Flagi Rzeczpospolitej Polskiej).

 

Pięknego świętowania!

Jadwiga Lenart

 

Filmy:

Film 1 - kliknij tutaj.

Film 2 - kliknij tutaj.

 

Back to top