zakopane 6a 1320 czerwca 2023 r. klasa 6a pod opieką p. Przemysława Senderskiego i p. Marcina Gmyrka wybrała się na przedmiotową wycieczkę do Zakopanego. Głównym celem był marsz kondycyjny Doliną Białego, ścieżką nad Reglami, przez Kalatówki do Kuźnic, pod okiem znanego tatrzańskiego przewodnika i edukatora Jana Krzeptowskiego-Sabały. Po drodze uczniowie poznawali historię Podhala oraz poznawali specyfikę tatrzańskiej przyrody. Podziwiali też piękne widoki.

Dodatkowo wychowawca zaplanował zwiedzanie Centrum Edukacji Przyrodniczej TPN, które po modernizacji oferuje interesującą ekspozycję: realistyczne dioramy, czyli trójwymiarowe makiety przedstawiające łąkę i las oraz wpływ człowieka na tatrzańskie ekosystemy. Narratorami i przewodnikami po wystawie są tatrzańskie zwierzęta. Uzupełnieniem ekspozycji są filmy przyrodnicze, które pokazują tatrzańską przyrodę z perspektywy ich dzikich mieszkańców.

W trakcie zwiedzania centrum uczniowie odwiedzili również jaskinię. Bardzo przypomina prawdziwą, jest tak samo chłodna, sączy się w niej woda. Można w niej posłuchać o tym, co się dzieje w tatrzańskich podziemiach, kto w nich mieszka i dlaczego.

Wycieczka do Zakopanego była ostatnią w tym roku szkolnym. Mamy nadzieję, że wspomnienia pozostaną z uczniami na długo, a Tatry jeszcze nie raz przyciągną ich swoim pięknem.

Maja Ingarden

Link do zdjęć z wycieczki – kliknij tutaj.

zakopane_6a (13)
zakopane_6a (1)