armia krajowaUczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję upamiętniania Żołnierzy Armii Krajowej w 80. rocznicę powstania tej największej podziemnej organizacji wojskowej. Akcję #ŚwiatełkoDlaBohateraAK ogłosiły Wojska Obrony Terytorialnej wraz ze Światowym Związkiem Żołnierzy Armii Krajowej. W Myślenicach znicze zapłonęły na grobach, w miejscach pamięci oraz pod Pomnikiem Niepodległości.

 

Szczególnie bliski uczniom naszej szkoły jest cichociemny por. Bolesław Polończyk ps. Kryształ, który został upamiętniony na tablicy w naszej szkole, pochowany na cmentarzu na Stradomiu. Tam uczniowie ułożyli ze zniczy biało-czerwony napis „AK” upamiętniając, oprócz rocznicy powstania Armii Krajowej, również 81. rocznicę pierwszego skoku Cichociemnych do Polski (w nocy z 15 na 16 lutego 1941).

 

Armia Krajowa została powołana do życia 14 lutego 1942 roku z rozkazu Naczelnego Wodza gen. Władysław Sikorskiego. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, gen. Stefan Rowecki „Grot”.  W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym wojskiem zorganizowanym do walki z okupantem niemieckim i sowieckim. W 1944 r. jej liczebność sięgała ponad 350 tys. zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tys. oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych.

 

Walka prowadzona przez AK była rozwijana na skalę niespotykaną w żadnym innym kraju okupowanej Europy. Wyróżniała ją ogromna różnorodność działań: wywiad, kontrwywiad, dywersja, niepodległościowa propaganda, łączność kurierska i radiowa, szkolenie kadr, legalizacja, pozyskiwanie broni, produkcja środków walki, a także obecność konspiracyjna w obozach jenieckich i obozach zagłady.

 

Tekst i fot. Maja Ingarden

 

ak
ak02
ak04
ak05
ak13
ak15
ak17
ak18
ak21
ak22
ak23
ak25

Back to top