W piątek 27 września 2024 roku dwudziestu dziewięciu uczniów z klas 4- 8 pod opieką Pani Katarzyny Twardosz i Pani Moniki Błachut udało się do Krakowa, aby uczestniczyć w kolejnej edycji Małopolskiej Nocy Naukowców.
Pierwszym celem naszego wyjazdu było Narodowe Centrum Promieniowania Synchrotronowego SOLARIS. Jest to ośrodek badań działający przy Uniwersytecie Jagiellońskim. Znajduje się w nim synchrotron SOLARIS - źródło promieniowania elektromagnetycznego o niezwykłych właściwościach. Światło synchrotronowe wykorzystywane jest przez wiele dziedzin nauki: biologię, chemię, fizykę, nanotechnologię, medycynę, farmakologię. W nowej hali eksperymentalnej wzięliśmy udział w dwóch wykładach: „Magiczne momenty światła laserowego” i „Światełko w tunelu”. W trakcie prezentacji połączonej z fascynującymi eksperymentami, odrywaliśmy tajemnice działania laserów oraz wpływ ich niezwykłych właściwości na różne dziedziny nauki i technologii. Drugi wykład „Światełko w tunelu”, wprowadził nas w świat akceleratorów, ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo w tunelach.
Część wydarzeń na hali eksperymentalnej miało charakter interdyscyplinarny. Mieliśmy szansę obserwować różnorodne eksperymenty prezentowane przez pracowników SOLARIS. Do każdego eksperymentu przypisane było pytanie i każdy, kto prawidłowo rozwiązał quiz, otrzymywał nagrodę.
Następnie udaliśmy się na Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, aby wziąć udział w seansie i pokazach o superbohaterach, podczas których szukaliśmy odpowiedzi na pytania: „Czy da się być szybkim jak Flash albo silnym jak Hulk? A może można mieć wzrok jak Superman albo laserem z oczu podpalić wioskę? Na ile w realnym życiu możliwe są supermoce znane nam z filmów o superbohaterach?”. Pomogła nam w tym fizyka.
Do Myślenic wróciliśmy około godziny 23.00 pełni wrażeń i bogatsi o nowe doświadczenia. Noc Naukowców była niezapomnianym wydarzeniem i dała szansę spędzenia czasu w kreatywny sposób.
Katarzyna Twardosz