Uczeń klasy 7a, Błażej Ingarden, zdobył najwyższą nagrodę w konkursie literackim "Polska: Kraj Ukochany Matki Mej", ogłoszonym przez Bibliotekę Miejską z okazji myślenickich Dni Kresowych. Tytuł pracy: „Człowiek Kresów. Oto opowieść o Stanisławie Siwickim, moim pra-pra-pradziadku, wygnańcu, którego serce zostało na Kresach”.
Błażej opisał losy swojego przodka Stanisława, Kresowiaka pochodzącego z Wileńszczyzny. Kim był Stanisław Siwicki? Oddajmy głos autorowi pracy konkursowej: Nie był ani wielkim uczonym-odkrywcą, ani sławnym działaczem politycznym, ani pisarzem, ani poetą, był sobą samym: człowiekiem, który wywierał dziwny urok przez swoją ludzką prostotę nie obciążoną żadnymi przesądami, a głównie przez swoją duszę otwartą dla ludzi i miłującą.
Praca w dużej części oparta była na wspomnieniach córki Stanisława, Ludwiki Nowickiej, siostry Władysława Siwickiego, prapradziadka Błażeja. A może w Twoich dokumentach rodzinnych też czekają na odkrycie ciekawe historie? Zachęcamy do poszukiwań!
Cykl wydarzeń był okazją do spotkań z ciekawymi ludźmi - tymi nieznajomymi, ale też znajomymi - pasjonatami i artystami. Na jednym ze zdjęć Władysław Maławski - malarz Lwowa, a zarazem działacz stowarzyszenia Odra - Niemen. Nasza szkoła miała okazję wspierać akcję Rodacy Bohaterom, prowadzoną właśnie przez Odrę - Niemen, w czasie której uczniowie zbierali żywność i chemię gospodarczą dla Polaków na Kresach.
Zapraszamy do wysłuchania obszernych fragmentów pracy konkursowej w interpretacji pani Doroty Ruśkowskiej - kliknij tutaj.