skarby malopolski 1W ubiegłym roku szkolnym uczniowie klas pierwszych, drugich oraz trzecich naszej szkoły rozpoczęli „zdobywanie” Małopolski od poznania historii i zabytków naszego miasta.

Wspólnie z wychowawcami oraz dzięki przewodnikom p. Janowi Batce oraz p. Mateuszowi Murzynowi uczniowie poznawali miejsca i zabytki szczególnie ważne dla Myślenic. Były to m. in. Studzienka i kościołek św. Jakuba, gdzie pierwotnie powstały Myślenice, Ruiny umocnień na Zarabiu „Zamczysko” z czasów Kazimierza Wielkiego, kościół parafialny pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny z Cudownym Obrazem, budynek „Domu Greckiego”.

Uczniowie poznali historię budynku naszej szkoły, zabytkowy rynek waz z otaczającymi go kamienicami, magistratem, fontanną „Tereska” oraz pomnikiem Niepodległości. Uczestnicy wycieczki usłyszeli również tragiczną historię miasta, odwiedzili groby żołnierzy wojny obronnej z września 1939 r. na cmentarzu parafialnym oraz będąc przy tablicach upamiętniających „Czarną Niedzielę” na budynku policji, dowiedzieli się o pacyfikacji Myślenic przez hitlerowców w czasie drugiej wojny światowej.

W tym roku szkolnym, kontynuując poznawanie Małopolski oraz jej skarbów klasy II i III poznają miejsca nieco bardziej oddalone od Myślenic.

Klasy II poznają Lanckoronę, Kalwarię Zebrzydowską oraz terenowe przejście na „Diabelski Kamień” w Rudniku.

Klasy III jadą trasą do Poznachowic Górnych, z których wychodzą na Górę Grodzisko, następnie idą czarnym szlakiem do miejscowości Podkamień z pięknym ostańcem skalnym wraz z domkiem i kapliczką Pustelnika, po czym zwiedzają opactwo Cystersów w Szczyrzycu i kończą trasę poznając tajemnice zamku w Dobczycach.

2 października w sobotę klasa 2B wraz z wychowawczynią panią Magdaleną Kocur i pod opieką pani Justyny Jani oraz pana Marcina Gmyrka wyruszyła na wycieczkę do Lanckorony i Kalwarii.

W chłodny lecz słoneczny dzień uczniowie mogli z okien busa podziwiać piękne beskidzkie widoki, a po dotarciu do najbardziej stromego rynku w Polsce, który znajduje się w Lanckoronie, mogli poznać historię tej miejscowości wraz z pięknym, ale też tragicznym losem tutejszego Zamku i konfederatów Barskich. Z Lanckorony uczniowie udali się do Brodów, skąd idąc po „Kalwaryjskich Dróżkach” dotarli do Sanktuarium Matki Boskiej Kalwaryjskiej poznając miejscowe tradycje oraz unikalną architekturę.

W drodze powrotnej wyszliśmy na Diabelski Kamień, gdzie mogliśmy nabrać dobrej kondycji fizycznej. Wszyscy wróciliśmy zmęczeni, lecz z uśmiechami na ustach.

Z kolei w sobotę 9 października klasa 3A z wychowawczynią panią Edytą Ptasińską- Figułą i opiekunami panią Anną Pitak oraz panem Marcinem Gmyrkiem oraz przedstawicielami rodziców wędrowała trasą zaplanowaną dla klas trzecich. Wszyscy mogliśmy podziwiać uroki Beskidu Wyspowego oraz z dużą dozą energii przemierzać czarny szlak między Grodziskiem z pozostałościami ważnej wczesnośredniowiecznej osady i grodu, a miejscowością Pogorzany. Bardzo ciekawa i pouczająca była wizyta w niewielkim muzeum oraz sanktuarium w Szczyrzycu ,gdzie tamtejszy zakonnik oprowadził i opowiedział historię jednego z najstarszych opactw nie tylko w Małopolsce, ale w całej Polsce.

Ostatnim etapem tej wycieczki było zwiedzenie ruin królewskiego zamku w Dobczycach. Wszyscy byli zauroczeni miejscem, duże wrażenie robią podjęte prace renowacyjne i częściowa odbudowa murów, baszty i zamku górnego. Sądząc po dobrych nastrojach można z całą pewnością stwierdzić, że wycieczka była bardzo owocna, interesująca i udana.

Pragniemy bardzo serdecznie podziękować naszemu przewodnikowi Panu Mateuszowi Murzynowi za atrakcyjny program, profesjonalną organizację, życzliwość, otwartość, serdeczną atmosferę oraz profesjonalizm. Dziękujemy również Rodzicom uczniów, którzy pomogli nam w tym przedsięwzięciu .

Marcin Gmyrek

Edyta Ptasińska - Figuła