Czytanie książek to wyjątkowa forma spędzania wolnego czasu, ale również zdobywanie nowej wiedzy oraz rozwijanie wyobraźni czy wzbogacanie słownictwa. Głośne czytanie dzieciom to także budowanie silnej więzi emocjonalnej.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania to święto, którego najważniejszymi odbiorcami są dzieci. W wydarzeniu wzięli udział uczniowie klas 1-3 pod kierunkiem wychowawców. Podczas zajęć wykorzystano jedno z opowiadań R. Piątkowskiej pt. „Co się stanie na leśnej polanie, czyli wesołe przygody Gangu Słodziaków”. Uczniowie wysłuchali rozdziału książki „Zajęczyca Zuzia”, która uczy nas troski, opieki i odpowiedzialności.
Po odczytaniu opowiadania oraz sprawdzeniu stopnia zrozumienia treści, klasy wykonywały zadania w kilkuosobowych grupach. Wśród ciekawych form zajęć znalazły się zgadywanka sensoryczna, łamigłówki, oraz porządkowanie „układanki z pierwszej pomocy”. Na podsumowanie uczniowie z ciekawością wysłuchali zakończenia książki.
Podczas obchodów Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania zachęcano uczniów do czytania wspólnie z rodzicami czy dziadkami. Pamiętajmy że to my, dorośli, kształtujemy postawy i zainteresowania młodego pokolenia. Jesteśmy odpowiedzialni za jego rozwój i przygotowanie do dorosłego życia.
Barbara Kaperek
Edyta Jochymik