bibliotekarz 11W dniu 17.04.2023 roku uczniowie klasy IIIb w ramach innowacji pedagogicznej „Kiedy będę już dorosły” odwiedzili Miejską Bibliotekę Publiczną w Myślenicach. Pani bibliotekarka Karolina Mucha – mama jednej z uczennic przedstawiła dzieciom zawód bibliotekarza.

Klasa trzecia zwiedziła wypożyczalnię dziecięcą, dla dorosłych, wypożyczalnie audiobooków, czytelnie naukową oraz magazyn z książkami, który nie jest dostępny dla czytelników biblioteki. Mieli niepowtarzalną okazję zobaczyć egzemplarze najstarszych książek w myślenickiej bibliotece, które pochodziły nawet z XIX wieku, a także wziąć do ręki najcięższą książkę ze zbiorów.

Pani Karolina w bardzo przystępny sposób opowiedziała im o pracy bibliotekarza oraz o tajnikach tego zawodu.

Na zakończenie uczniowie wzięli udział w warsztatach, na których mogli poczuć się jak pracownicy biblioteki. Wykonywali różne zadania w grupach, rywalizując ze sobą o największą liczbę punktów za prawidłowe wykonanie zadania. Musieli m.in. ułożyć książki w kolejności alfabetycznej, wypisać zalety czytania książek, stworzyć opisy książek uzupełniając formularze, stworzyć książkową listę zakupów o wartości 700 zł, dobrać odpowiednie książki do wybranych kategorii, itp.

Była to kolejna pouczająca i bardzo ciekawa lekcja dotycząca zawodów, które wykonują rodzice uczniów klasy IIIb.

Jeszcze raz serdecznie dziękujemy Pani Karolinie za przygotowanie prezentacji o zawodzie bibliotekarza. Kto wie może zdobyte informacje zachęcą któregoś z uczniów do tego, żeby w przyszłości wykonywać ten ciekawy i ważny dla naszego społeczeństwa zawód.

Magdalena Kocur

bibliotekarz (12)