garncarstwo 10W okresie od października do końca lutego obecnego roku szkolnego klasa 3a wraz z opiekunem projektu i swoją wychowawczynią - panią Edytą Baranek realizowała projekt edukacyjny pt. "Poznaj dawne zawody – garncarstwo, czyli sztuka pracy z gliną".

 

Głównym celem projektu edukacyjnego było praktyczne zdobywanie wiedzy, poprzez samodzielnie wykonane prace z gliny. Praktycznym - była wiedza, jak powstają rzeczy z gliny, które dawniej i dziś służyły i służą na co dzień. Celem projektu było również kształtowanie postawy szacunku oraz współpracy z innymi, nauka cierpliwości, bo jak wiemy glina jest materiałem niezwykle plastycznym i czasami efekty naszej pracy początkowo odbiegały od oczekiwań :)

 

Realizacja projektu zaczęła się 6 października 2022 r. i obejmowała wykonanie miseczki metodą z kuli lub dowolną, wykonanie aniołka bożonarodzeniowego, wykonanie ozdoby z gliny (brożki, breloczka) oraz pracę na kole garncarskim.

 

Po zebraniu wszystkich wniosków od liderów grup oraz wysuszeniu prac projektowych rozpoczęły się przygotowania do pokazania prac młodszym kolegom z klas 2a oraz 2b oraz prezentacji multimedialnej. Nasi młodsi koledzy z zaciekawieniem słuchali opowiadania na temat naszego projektu oraz podziwiali nasze miseczki, aniołki, oraz ozdoby. Szczególnym zainteresowaniem cieszyła się jednak nauka obsługi koła garncarskiego, którym to nasza szkoła dysponuje w ilości trzech sztuk. Uczniowie mogli zasiąść przy wspomnianym kole oraz spróbować regulacji prędkości obrotów. 

 

Podsumowując można stwierdzić, że realizacja projektu edukacyjnego pt." Poznaj dawne zawody – garncarstwo, czyli sztuka pracy z gliną" była bardzo udana. Uczestnicy projektu przekonali się jak wspaniale jest zdobywać wiedzę w sposób praktyczny, czyli samodzielnie wykonując prace oraz ile radości daje dzielenie się z innymi swoimi spostrzeżeniami. Naszą pracę oraz jej efekty przedstawiają zdjęcia poniżej.

 

klasa 3a wraz z wychowawcą Edytą Baranek

 

garncarstwo (1)
garncarstwo (2)
garncarstwo (3)
garncarstwo (4)
garncarstwo (5)
garncarstwo (6)
garncarstwo (7)
garncarstwo (8)
garncarstwo (9)
garncarstwo (10)
garncarstwo (11)
garncarstwo (12)
garncarstwo (13)
garncarstwo (14)
garncarstwo (15)
garncarstwo (16)
garncarstwo (17)
garncarstwo (18)
garncarstwo (19)
garncarstwo (20)
garncarstwo (21)
garncarstwo (22)
garncarstwo (23)

 

 

 

 

 

Back to top