narodowe czytanie21W tym roku, 4.09.2021 r., odbyła się dziesiąta, czyli jubileuszowa odsłona akcji „Narodowe Czytanie”. Tym razem aktorzy Teatru w Stodole w reżyserii Doroty Ruśkowskiej oraz aktorzy Teatru TereN, Teatru nad Rabą w reżyserii Agnieszki "Toli" Słomki czytali dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej”.

 

 

 

Miłą niespodzianką było to, że druga część dramatu czytana była na balkonie (schodach) naszej szkoły, a pierwsza w pasażu pod kamienicą Obońskich Rynek 27.W akcji uczestniczyli także uczniowie naszej szkoły!

 

Dla tych którzy nie wiedzą przypominamy:

 

Narodowe Czytanie to polska akcja społeczna propagująca znajomość literatury narodowej, w której obszerne fragmenty dzieł odczytywane są publicznie również w środkach masowego przekazu. Akcję zapoczątkowano w 2012 z okazji 200-lecia Drugiej Wojny Polskiej i najazdu Napoleona na Rosję, podczas którego miał miejsce opisany w Panu Tadeuszu Adama Mickiewicza ostatni zajazd na Litwie. Akcję zorganizował prezydent Polski Bronisław Komorowski, a pomysłodawcą była Agnieszka Celeda, dyrektor Biura Kultura - wcześniej m.in. wicedyrektor TVP Kultura. Pomysłodawcy pragnęli tego, by literatura narodowa nie była tylko przedmiotem nauczania szkolnego, ale by stała się obecna w szeroko rozumianym życiu społecznym. Publiczne czytanie Pana Tadeusza odbyło się 8 września 2012 w dziesiątkach miejscowości z udziałem rzesz słuchaczy

 

Zapraszamy na kolejną edycję akcji w 2022 r.! :)

fot. UMiG Myślenice
 
1
2
3
4
5
6
7
8

Back to top