maltaCzas wakacji to dla dzieci czas zabawy, ale też zwiększone ryzyko różnego rodzaju urazów. 21 czerwca przedstawiciele Malty – Służby Medycznej Myślenice zorganizowali dla dzieci z klasy 2b i 3b szkolenie z wakacyjnej pierwszej pomocy.

 

Spotkanie rozpoczęła dyskusja na temat zagrożeń, które mogą spotkać uczniów i ich rodziny w czasie wakacji. Zaprezentowana została apteczka pierwszej pomocy i zastosowanie poszczególnych jej składników.

 

Dzieci zostały podzielone na cztery grupy, w których ćwiczyły praktyczne czynności ratownicze. Grupy zmieniały się co 15 minut, dzięki czemu każdy miał okazję spróbować swoich sił. Grupa nr 1 ćwiczyła RKO, czyli resuscytację krążeniowo-oddechową. Prowadzący tą część zajęć Janek miał do pomocy fantom, dla którego uczestnicy wymyślali imiona. Grupa nr 2 pod okiem Dawida i Błażeja uczyła się udzielania pomocy osobom nieprzytomnym oddychającym oraz obracania poszkodowanego leżącego z brzucha na plecy, z wykorzystaniem dźwigni. Grupa nr 3 zgłębiała tajniki użądleń, krwawień z nosa i zakładania opatrunków stabilizujących ciała obce wbite w rękę. Tą grupą dowodziła Karolina, która jako ratownik pola walki chętnie przedstawiała te bardziej „krwiste” tematy. Ostatnia, czwarta grupa, prowadzona przez Oliwię, zakładała opatrunki i poznawała zastosowanie lodu w sprayu. Oczywiście poruszonych tematów było znacznie więcej, a wszystkie nie sposób omówić.

 

Na zakończenie uczestnicy szkolenia dostali zadanie domowe: poszukać na myślenickim rynku urządzenia AED. Szkolenie z AED, czyli zastosowania automatycznego defibrylatora, trzeba było odłożyć na czas powakacyjny.

 

Wśród instruktorów wymienić należy dwójkę absolwentów naszej szkoły, Karolinę i Dawida, obecnie uczniów I LO, Oliwię, uczennicę klasy ratowniczej z liceum dobczyckiego, Janka z liceum krakowskiego oraz mamę naszych uczniów, Maję Ingarden. W części praktycznej do pomocy zaangażowany został Błażej, uczeń kl. 4a.

 

Serdecznie dziękujemy instruktorom za prowadzenie zajęć, a uczniom za wspaniałą postawę i zaangażowanie! :)

 

Więcej o Malcie: http://malta.med.pl/myslenice/

 

Fot i tekst: Maja Ingarden

 

IMG_2713
IMG_2719
IMG_2726
IMG_2727
IMG_2728
IMG_2730
IMG_2733
IMG_2747
IMG_2748
IMG_2753
IMG_2759
IMG_2764
IMG_2780
IMG_2789
IMG_2798
IMG_2801
IMG_2815
IMG_2820

Back to top