akademia czzerniakaCzerniak jest nowotworem złośliwym najczęściej atakującym skórę, ale może również występować w obrębie błony śluzowej ust i nosa, a także na paznokciach i gałce ocznej. Ten nowotwór wywodzi się z komórek barwnikowych skóry wytwarzających pigment – melaninę. Czerniak, który początkowo pojawia się na powierzchni skóry, z czasem wrasta w jej głąb.

Charakterystyczny dla czerniaka jest agresywny wzrost oraz możliwość tworzenia licznych przerzutów np. do węzłów chłonnych, płuc, mózgu. Jego wczesne usunięcie , kiedy choroba nie jest jeszcze rozsiana w organizmie, pozwala na wyleczenie aż 97 proc. chorych. Dlatego niezmiernie ważne jest jego szybkie i prawidłowe rozpoznanie.

W naszej szkole, w ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno – Epidemiologiczną w Myślenicach, w dniach 15 i 18.02.2021r. klasy 7a i 7b uczestniczyły w zajęciach „Akademii Czerniaka”, które przeprowadziła Krystyna Oliwa. Uczniowie mieli możliwość poznania cech czerniaka - ABCDE, uczyli się go rozpoznawać, poznali grupy ryzyka zachorowania na ten nowotwór oraz Złote Zasady ochrony przed czerniakiem. Obejrzeli również film dzięki któremu dowiedzieli się jak prawidłowo sprawdzać swoją skórę aby ochronić się przed tym nowotworem.

czerniak

Akademia Czerniaka w znacznym stopniu przyczynia się do zwiększenia świadomości na temat samego nowotworu oraz zachęca do podjęcia działań profilaktycznych.

Krystyna Oliwa