11listopada11 listopada 2020 roku obchodzimy w Rzeczpospolitej Polskiej po raz kolejny święto Niepodległości. Ten dzień – pomimo specyfiki czasów w których obecnie żyjemy – powinien być dla nas okazją do wdzięczności licznym pokoleniom naszych Rodaków, którzy poświęcili życie po to, aby Polska mogła być wolna i niepodległa. Winien być również przyczynkiem do rozmów o Polsce i jej historii oraz możliwości jej rozwoju.

 

O święcie Niepodległości teoretycznie wszyscy wiemy, ale czy potrafimy powiedzieć cokolwiek więcej na temat jego ustanowienia oraz obchodów przez liczne dziesięciolecia naszej historii?

 

11 listopada 1918 r. Rada Regencyjna przekazała uwolnionemu z twierdzy magdeburskiej Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich. Tego samego dnia Niemcy podpisały zawieszenie broni kończące działania bojowe Wielkiej Wojny. Po ponad 120 latach Polska odzyskiwała niepodległość.

Święto 11 listopada ustanowione zostało ustawą z dnia 23 kwietnia 1937, a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 roku. Święto to przywrócono dopiero w 1989 roku.

 

11-go  listopada świętujemy nie tylko my Polacy.  Oto przykłady:

- we Francji obchodzi się Dzień Pamięci, zwany również Rocznicą Rozejmu, który ma upamiętnić zakończenie I wojny światowej;

- Brytyjczycy także celebrują Dzień Pamięci. Często mówi się o nim również Dzień Maku. Określenie to wywodzi się z wiersza "Na polach Flandrii" napisanego w czasie I wojny światowej, przez kanadyjskiego kapitana Johna McCrae;

- 11 listopada w Stanach Zjednoczonych to Dzień Weteranów, ku czci wszystkich weteranów wojennych w historii Ameryki;

- W odróżnieniu od większości państw europejskich, mieszkańcy Łotwy 11 listopada nie świętują zakończenia I Wojny Światowej, ale zwycięstwo nad Zachodnią Armią Ochotniczą w 1919 roku, dowodzoną przez rosyjskiego generała Bermondta-Awałowa. W Łotwie dzień ten jest nazywany Dniem Lacplesis. Mieszkańcy Rygi zapalają w oknach świece, znak pamięci o żołnierzach, którzy zginęli w walkach w latach 1918 - 1920.

Nie tylko Polska 11 listopada ma swój Dzień Niepodległości - tego dnia w 1975 roku Angola również uwolniła się od okupacji portugalskiej.

 

Zachęcam wszystkich, którzy posiadają techniczną możliwość, aby w dniu Święta Niepodległości udekorowali swoje domy, ogrody i okna mieszkań flagą biało – czerwoną. Będzie to piękna forma uczczenia tego dnia oraz zamanifestowania swojego patriotyzmu.

Jadwiga Lenart

Back to top