img 5673

Dnia 27 września 2019 pojechaliśmy do Krakowa na „Małopolską Noc Naukowców”. Z naszej szkoły wyruszyło 15 uczniów z klas VI i VII oraz tyle samo ze Szkoły Podstawowej w Bęczarce.

Organizatorem wycieczki były Panie Krystyna Oliwa i Bożena Zmarzlik. Odwiedziliśmy Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja na ul. Mickiewicza, a dokładniej Wydział Hodowli i Biologii zwierząt. W holu uczelni zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie w 3D,obejrzeliśmy wystawę szkieletów zwierząt, preparatów w formalinie, muszli mięczaków, ptasich jaj oraz wzięliśmy udział w pokazie doświadczeń z ciekłym azotem. Zostaliśmy zaproszeni do jednej z sal, gdzie było mnóstwo mikroskopów na których można było dokładnie pooglądać sobie pasożyty tj. wszy, pchły, kleszcze, owsiki, tasiemce itp. oraz wysłuchać wykładu na ich temat.

Następny punkt programu to gra terenowa. Podzieliliśmy się na grupy. Każda grupa oddzielnie szukała  przed budynkiem 5-ciu czerwonych wstążek i przy każdej z nich odpowiadała na trudne pytania z wiedzy przyrodniczej. Było ciekawie i wesoło, ale najbardziej zafascynowało nas pomieszczenie pełne egzotycznych zwierząt. Były tam heterodony, węże zbożowe, węże mleczne, ogromne ślimaki z Afryki, jeże (jeden z nich był albinosem), gekony orzęsione, gekony lamparcie, agamy brodate, aksolotle, patyczaki oraz straszyki. Można nawet było niektóre z nich wziąć na ręce, np. 3-letnią samice węża zbożowego. Po tym pokazie niestety wyczerpał nam się limit czasu. Podczas powrotu wszyscy przeżywali wydarzenia tej wyprawy.

Około 23:00 wróciliśmy do Myślenic. Wyjazd wzbogacił naszą wiedzę, rozbudził ciekawość, i pozwolił na zawiązanie nowych znajomości.

Może ktoś z nas będzie kiedyś naukowcem...

Roch Czernecki,klasa 7a

PEŁNA GALERIA ZDJĘĆ - NOC NAUKOWCÓW 2019 - KLIKNIJ TUTAJ.

Kliknij na zdjęcie, żeby powiększyć.