miasteczko rowerowe 2Mobilne miasteczko ruchu drogowego to projekt skierowany głównie do dzieci i młodzieży, uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach. Ma na celu poszerzenie świadomości i wyrobienie dobrych nawyków, pogłębienie wiedzy z zakresu bezpieczeństwa ruchu drogowego. Zestaw z którego korzystają uczniowie naszej szkoły to  kompleks obiektów przeznaczonych do nauki przepisów ruchu drogowego. W jego skład wchodzą takie elementy miasteczka ruchu drogowego jak: mini znaki drogowe, sygnalizacja świetlna oraz maty antypoślizgowe (drogi, ścieżki rowerowe, ronda).

Tydzień z miasteczkiem rowerowym Jedynki odbył się w dniach 20 – 26 maja 2024r. Podczas zajęć wychowania fizycznego, edukacji technicznej oraz zajęć świetlicowych, uczniowie klas I – III mieli możliwość korzystania z tej atrakcyjnej formy nauki poprzez doświadczenie. W przypadku uczniów, którzy ukończyli 10. rok życia, miasteczko wykorzystywane jest przy szkoleniu na kartę rowerową. Trening rowerzystów jest znakomitą inwestycją, gdyż najmłodsi, poznając przepisy niezbędne do zdania egzaminu na kartę, wykorzystują później swoją wiedzę nie tylko do bezpiecznego poruszania rowerem, ale też stają się bardziej świadomymi pieszymi, a w życiu dorosłym mają ugruntowane podstawy do zdobycia karty motorowerowej, czy w końcu prawa jazdy.

Realizacja projektu umożliwia właściwe przygotowanie dzieci do bezpiecznego korzystania z dróg. Uczniowie mogą uczyć się poruszania po drogach w charakterze pieszych oraz kierujących pojazdami jednośladowymi. Poprzez umiejętności praktyczne stale doskonalą swoją wiedzę z zakresu wychowania komunikacyjnego.

Realizowanie w/w projektu niesie za sobą nie tylko wymiar edukacyjny, ale również prozdrowotny – dzięki zwiększeniu świadomości przepisów ruchu drogowego, a tym samym podniesieniu bezpieczeństwa uczestników ruchu, popularyzuje i zachęca do poruszania się na rowerach w ruchu miejskim. Może stanowić nie tylko element edukacyjny ale również rekreacyjny – łączy naukę z zabawą.

Barbara Kaperek

miasteczko_rowerowe (5)