eko malopolska logoW grudniu, tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, w naszej szkole miało miejsce ciekawe wydarzenie. Wybrane klasy uczestniczyły w projekcie „Gramy w zielone!” zorganizowanym przez Team Ingarden Education.

Głównym bohaterem był teatrzyk Kamishibai, który powstał w Japonii 2000 lat temu, a w ostatnich latach przeżywa wielki powrót. Przyciąga uwagę i swoim przekazem trafia prosto do umysłów i serc nie tylko dzieci i młodzieży, ale też dorosłych. Tematem spotkań była szeroko pojęta ekologia osadzona w polskiej przyrodzie. Maja Ingarden reprezentująca organizatorów przedstawiła uczniom słowiańską baśń o Leszym, duchu puszczy. Była to podstawa do dyskusji o pomysłach na ekologiczne życie, które następnie uczestnicy przenosili na kartki i przedstawiali w formie mikropowieści przy wykorzystaniu teatrzyku.

W drugiej części zajęć uczniowie przygotowywali ozdoby, nadając starym, niepotrzebnym przedmiotom nowe życie. Z rolek po papierze toaletowym i suchych liści powstały sówki, z resztek gazet papierowe ozdoby na choinkę, a ze skrawków sklejki drewniane kolorowe ptaszki.

Osobną grupą zajęć były zajęcia z ekologicznego rękodzieła, które poprowadziła dr Magdalena Frączek z Wydziału Leśnictwa UR w Krakowie. Tym razem zajęciach uczestniczyła młodzież ze starszych klas. W ruch poszły wiertarki, a do tworzenia bransoletek, wisiorów, breloczków i ozdób choinkowych wykorzystane zostały nasiona kłokoczki, stare gazety, kawałki sznurków, koraliki i kawałki drewna. Szczególną atrakcją okazała się gra memo, w której kartonowe karty zostały zastąpione recyklingowymi pojemnikami po serkach wypełnionych różnymi nasionami i pestkami.

Projekt miał na celu przede wszystkim edukację ekologiczną, ale jego zadaniem było też wykorzystanie wrodzonej kreatywności uczniów i zainteresowanie funkcjonowaniem poza światem multimedialnym. Współczesna młodzież potrzebuje zaskakiwania i nowości, co było widać w czasie zajęć projektu „Gramy w zielone!”. A zaskakiwać i budzić pasje można przy pomocy starych i bardzo tradycyjnych metod.

Projekt zorganizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego. Organizatorem było stowarzyszenie Team Ingarden Education. W projekcie uczestniczyły wybrane klasy z myślenickich szkół podstawowych: SP1, SP3 oraz ZPO Bysina.

Zapraszamy do zapoznania się z krótką prezentacją z zajęć! Pani Mai serdecznie dziękujemy za przeprowadzone zajęcia.

Prezentacja "Gramy w zielone" - kliknij tutaj.

20231212_112333
20231212_091941