pokazy 22W czwartek, 30 listopada w Szkole Podstawowej nr 1 Myślenicach odbyły się pokazy doświadczeń przeprowadzone przez przedstawiciela Grupy „Zaelektryzowani” z Lublina, które przybliżyły uczestnikom wiedzę z zakresu chemii i fizyki.

W pokazach wzięli udział uczniowie klas:2c, 3a, 3b, 5a, 5b, 6b, 7a, którzy zobaczyli wiele ciekawych doświadczeń np. z ciekłym azotem, wodorem, tlenem, parą wodną, helem. W fizycznej części pokazów dowiedzieliśmy się np. jak działa poduszkowiec lub jak jeździ się rowerem prawoskrętnym. W poduszkowcu ciekawe było to, że może się poruszać i po wodzie i po lądzie. Chętne osoby pomagały w wykonaniu doświadczenia z przyssawkami, dzięki niemu dowiedzieliśmy się wiele o ciśnieniu.

W chemicznej części sprawdzaliśmy co się stanie po włożeniu do ciekłego azotu różnych przedmiotów, np. gałązki rośliny, nadmuchanego balonika. Następnie połączyliśmy ciekły azot z wrzącą wodą, co spowodowało powstanie wielkiej ilości pary. W czasie tej niezwykłej lekcji, uczniowie na własnych strunach głosowych sprawdzili działanie helu, który zmienił ich wysokość głosu podczas próby mówienia. Spróbowali tego także nasi nauczyciele i śmiechu było co niemiara.

Prowadzącemu udało się w umiejętny sposób połączyć elementy humorystyczne i edukacyjne zachęcając obserwujących do wspólnego, bezpiecznego eksperymentowania. Dzięki temu uczniowie poszerzyli swoją wiedzę z zakresu chemii i fizyki. Świetnie się bawili, miło i pożytecznie spędzili czas. Wszystkim bardzo spodobały się te pokazy, dowiodły one, że fizyka i chemia nie są nudne, że mogą być wesołe, ciekawe i pasjonujące.

Magdalena Drożdż, Anna Trzepla 7a

pokazy (1)