narodowe czytanie 11Kiedy przed wakacjami dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach pani Agnieszka Kazanecka-Bylica zaproponowała nauczycielom i uczniom Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach uczestnictwo w przygotowaniu ogólnopolskiego wydarzenia czytelniczego, jakim jest Narodowe Czytanie, poczuliśmy się wyróżnieni i odpowiedzialni za jak najlepsze przygotowanie tej wyjątkowej akcji. Lekturą tegorocznego Narodowego Czytania była powieść Elizy Orzeszkowej „Nad Niemnem".

 

9 września 2023 r. o godzinie 10:30 na Rynku w Myślenicach w obecności Burmistrza Miasta i Gminy Myślenice pana Jarosława Szlachetki, naczelnik Wydziału Edukacji Kultury i Sportu Urzędu Miasta i Gminy w Myślenicach pani Małgorzaty Ciemińskiej, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Myślenicach pani Agnieszki Kazaneckiej-Bylicy, dyrektora Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach pana Tadeusza Jarząbka oraz zgromadzonej na Rynku publiczności, nauczyciele oraz uczniowie myślenickiej „Jedynki" odczytali cztery fragmenty powieści Elizy Orzeszkowej. W pierwszym fragmencie, który był rozmową Justyny Orzelskiej i Jana Bohatyrowicza, wystąpili pani Monika Błachut (Justyna Orzelska) oraz uczeń klasy 8a Dominik Szymski (Jan Bohatyrowicz). W drugim fragmencie – rozmowie Justyny Orzelskiej i Marty Korczyńskiej – udział wzięły pani Monika Błachut (Justyna Orzelska) oraz pani Barbara Kaperek (Marta Korczyńska). Trzeci fragment odczytali pan Marcin Gmyrek (Benedykt Korczyński) oraz uczeń klasy 6a Stanisław Szymski (Witold Korczyński). W ostatniej finałowej scenie udział wzięły następujące osoby: pani Monika Błachut (Justyna Orzelska), pani Monika Wójtowicz (Teresa Plińska), pan Marcin Gmyrek (Benedykt Korczyński), uczennica klasy 8a Alicja Mardaus (Emilia Korczyńska), uczennica klasy 6b Danuta Maślak (Kirłowa) oraz uczeń klasy 8a Jakub Jąkała (Kirło).

 

Pracownicy Miejskiej Biblioteki Publicznej zadbali o symboliczne odtworzenie przepięknej scenerii nadniemeńskiego krajobrazu, której głównym elementem była rzeka Niemen. Autorem tej koncepcji scenograficznej był pan dyrektor Tadeusz Jarząbek.

 

Narodowe Czytanie 2023 było niesamowitym przeżyciem dla naszej społeczności szkolnej. Bardzo serdecznie dziękujemy wszystkim osobom, które jako obsada aktorska wzięły udział w tym wydarzeniu oraz wszystkim, którzy swoją obecnością wśród publiczności uświetnili ten dzień i razem z nami przeżywali czytelnicze emocje. Dziękujemy!

 

tekst: Monika Wójtowicz

zdjęcia: Krzysztof Dziura

 

narodowe_czytanie_23 (16)
narodowe_czytanie (1)
narodowe_czytanie (2)
narodowe_czytanie (3)
narodowe_czytanie (4)
narodowe_czytanie (5)
narodowe_czytanie (6)
narodowe_czytanie (7)
narodowe_czytanie (8)
narodowe_czytanie (9)
narodowe_czytanie (10)
narodowe_czytanie (11)
narodowe_czytanie_23 (1)
narodowe_czytanie_23 (2)
narodowe_czytanie_23 (3)
narodowe_czytanie_23 (4)
narodowe_czytanie_23 (5)
narodowe_czytanie_23 (6)
narodowe_czytanie_23 (7)
narodowe_czytanie_23 (8)
narodowe_czytanie_23 (9)
narodowe_czytanie_23 (10)
narodowe_czytanie_23 (11)
narodowe_czytanie_23 (12)
narodowe_czytanie_23 (13)
narodowe_czytanie_23 (14)
narodowe_czytanie_23 (15)

 

Film z Narodowego czytania (ITV Myślenice):

 

Back to top