czerwony kapturekW roku szkolnym 2022/2023, przez siedem miesięcy, w klasie 8b realizowana była innowacja pedagogiczna "Kinder - und Jugendliteratur - poznaj najpiękniejsze baśnie braci Grimm". Głównym założeniem innowacji było rozbudzenie w uczniu pasji do nauki języka niemieckiego przy jednoczesnym wspieraniu nauki czytania, samodzielnego korzystania ze słownika oraz wyszukiwania słów kluczowych z wykorzystaniem baśni braci Grimm w języku niemieckim.

Działania miały zachęcać, motywować oraz wspierać uczniów w czytaniu po niemiecku oraz samodzielnym tłumaczeniu wyrazów, a co za tym idzie prowadzić do łatwości wymowy w języku niemieckim oraz poszerzania słownictwa. Plan działań innowacji został zrealizowany podczas zajęć dydaktycznych z wykorzystaniem środków, takich jak: ekrany multimedialne, laptopy, słowniki oraz karty pracy.

Zajęcia innowacyjne pomogły uczniom zdobyć umiejętności niezbędne we współczesnym świecie, takie jak pomysłowość, współdziałanie w zespole, niezrażanie się trudnościami oraz wytrwałość. Formy i metody pracy na lekcji z wykorzystaniem narzędzi informatycznych uatrakcyjniły i wskazały alternatywę dla tradycyjnego korzystania ze słowniczka. Innowacja zachęciła uczniów do poznawania literatury niemieckojęzycznej oraz zdobywania informacji.

Edyta Baranek

innowacja_baranek (2)