miejska biblioteka myslenice logo12 kwietnia 2023 roju w Miejskiej Bibliotece Publicznej odbył się wernisaż wystawy prac uczniów naszej szkoły, wykonanych pod kierunkiem mgr Moniki Wójtowicz. Wystawa nosi tytuł "(Nie)poważne zabawy z poezją".

W wernisażu wystawy, który odbył się 12.04.23 r. wzięli udział: dyrektor szkoły pan Tadeusz Jarząbek, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej pani Agnieszka Kazanecka-Bylica, nauczycielka polskiego pani Monika Wójtowicz oraz uczniowie i ich rodzice. Wydarzenie jest już drugim z kolei przedsięwzięciem przygotowanym przez Szkołę Podstawową nr 1 we współpracy z biblioteką. W zeszłym roku prace uczniowskie dotyczyły epiki, w tym roku liryki, a w przyszłym roku może dramat?

Inspiracją dla młodych twórców była poezja. Powstały niecodzienne prace plastyczne prezentujące ulubione wiersze m.in. w formie lokomotywy, zegarka, puzzli. Zaskakujący efekt przyniosła także zabawa słowem i praca z poezją Wisławy Szymborskiej. Z wybranych tekstów uczniowie wymazali część słów i zastąpili je nowymi. Te “słowotwórskie” kolaże pokazują niesamowitą wrażliwość twórców i niosą pokaźny ładunek emocji.

Wystawa będzie czynna do 10 maja. Powstała, aby podkreślić obchodzone rocznice literackie:

- 2 kwietnia – Międzynarodowy Dzień Książki dla Dzieci został ustanowiony, aby promować piękną literaturę i grafikę dla młodego czytelnika. Obchodzony jest w dniu urodzin Hansa Christiana Andersena.

- 23 kwietnia – Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to święto organizowane przez UNESCO w celu promocji czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich.

- 2023 Rok Wisławy Szymborskiej w stulecie urodzin noblistki. W uchwale Senat RP zaznaczył „Wisława Szymborska to jedna z najbardziej znanych polskich poetek, zarazem jedna z nielicznych polskich noblistek”.

Informacja oraz fotografia za: Miejska Biblioteka Publiczna w Myślenicach.

wernisaz mbp