img 847921 marca 2023 do naszej szkoły niecodzienni goście: funkcjonariusze Służby Więziennej z Okręgowego Inspektoratu w Krakowie. To kolejna inicjatywa szkolnej Rady Rodziców, dzięki której młodzież miała okazję poszerzyć swoją wiedzę o odpowiedzialności karnej, ale też obalić wiele mitów, które krążą wokół tej elitarnej grupy mundurowej.

Uczniowie klas 6, 7 i 8 zostali podzieleni na dwie grupy. Pierwsza brała udział w pogadance przygotowanej przez funkcjonariuszy zakładu karnego w Wadowicach. Młodzież dowiedziała się o roli Służby Więziennej w systemie bezpieczeństwa państwa, jak również o zadaniach, jakie na co dzień wykonują funkcjonariusze. Mogli także zobaczyć, a nawet założyć sprzęt i wyposażenie, wykorzystywane w służbie. Dowiedzieli się o specyfice pracy w zakładach karnych oraz zapoznali się z kwestiami odpowiedzialności karnej młodzieży za popełnione czyny karalne.

Zajęcia dla drugiej grupy dotyczyły pierwszej pomocy przy masywnych krwotokach. Funkcjonariusze Grupy Interwencyjnej SW, którzy są ratownikami medycznymi oraz specjalizują się w zakresie medycyny taktycznej i ratowniczej, mówili o tym, jak rozpoznawać stany zagrożenia utraty zdrowia i życia oraz jak reagować w sytuacjach urazów, złamań, krwotoków. Uczniowie poznali działanie stazy taktycznej i mieli okazję praktycznie przećwiczyć jej zakładanie.

W zajęciach wzięło udział około 80 uczniów. Szkolenie zostało zorganizowane na mocy umowy o współpracy Okręgu Małopolska Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej z Służbą Więzienną w Krakowie.

Zapraszamy do oglądnięcia relacji ze szkolenia w telewizji internetowej ITV Myślenice, od 4,20: FILM - KLIKNIJ TUTAJ.

Tekst i fot. Maja Ingarden