maski teatralneW sobotę 21.01. w ramach projektu teatralnego pn. "Bliżej kultury" uczniowie klasy szóstej, siódmej i ósmej uczestniczyli w spektaklu "Ballady i romanse" w Teatrze Ludowym. Sztuka została wyreżyserowana z okazji 200 rocznicy epoki romantyzmu. Był to musical inspirowany „Balladami i romansami” naszego wieszcza Adama Mickiewicza.

 

Musical przedstawiał próbę generalną spektaklu, w którym nauczyciele i uczniowie wcielają się w rusałki, upiorzyce i zjawy. W szkole gaśnie światło, a pani od muzyki zostaje porwana przez prawdziwego upiora. Dyrektor wraz z kadrą pedagogiczną zanurza się w podziemia szkoły, zamieszkałe przez demony i wampiry, które chcą przejąć władzę nad systemem edukacji i zmienić publiczną szkołę w High School Horror Musical.

 

„Świetnie odwzorowane charaktery postaci, w swojej różnorodności, tworzą interesującą menażerię ludzką, która pod wpływem nagłego przypływu romantyzmu, a ten tkwi przecież w niemal każdym człowieku, pragnie wspólnie „przyrządzić” musical. Jednak sprawy wymykają się spod kontroli, gdy moc wersów Adama Mickiewicza, wykorzystanych w scenariuszu, przenosi naszych bohaterów do świata, w którym okazuje się, że goplany, świtezianki, rusałki, topielice i upiory naprawdę istnieją. Tak utkana fabuła, przetykana piosenkami, z których część oparta jest na tekście „Ballad i Romansów” Adama Mickiewicza, a część jest autorstwa Michała Walczaka, stanowi świetną kanwę dla przygód, przez które twórcy przeprowadzają nas z lekkim sercem i tanecznym krokiem, w rytm akompaniamentu żywej muzyki Dawida Suleja Rudnickiego i Wojciecha Kostrzewy, świetnie współgrającej z wszystkimi tekstami. Pod ten podkład fabularno-muzyczny wkracza Aleksandra Osowicz z choreografią, która stanowi niezwykle istotny element każdego musicalu, a w tym przypadku korzysta z pełni możliwości technicznych, w tym obrotowej sceny, dla osiągnięcia widmowego efektu oddalania się lub pozostawania w miejscu na przekór przeciwnym usiłowaniom postaci.” (za e-teatr.pl)

 

Nawiązująca do światowej popkultury, musicalowa interpretacja „Ballad i romansów” to opowieść o demonach polskiego szkolnictwa i muzyczna wariacja na temat tomiku wierszy twórcy polskiego romantyzmu i badacza romantycznej flory i fauny, której okazy ukrywają się w zakamarkach rzeczywistości i żyją wśród nas. Po dwóch godzinach spektaklu pełnego humoru, mimo powagi sytuacji braw nie było końca.

 

Młodzież zadowolona, pełna nowych wrażeń wróciła do Myślenic pod opieką Pani Katarzyny Twardosz i Pani Anity Wygony-Wątor. Serdecznie zapraszamy na kolejne wyjazdy teatralne.

 

Anita Wygona-Wątor 

 

teatr foto
teatr foto2

Źródło – https://ludowy.pl/pl/spectacle/ballady-i-romanse

Back to top