Tegoroczny Festiwal Nauki, noszący tytuł „Święto Nauk Przyrodniczych”, realizowany jest w różnych formach. 1 czerwca uczniowie klas 1 - 3 uczestniczyli w spotkaniu pod tytułem „Zwierzęta w moim domu,” czyli „Mój przyjaciel zwierzak”. Uczniowie z klasy 4a i 6a przynieśli do szkoły swoje domowe zwierzaki i opowiadali młodszym kolegom o: budowie, sposobie odżywiania, zwyczajach i ciekawych zdarzeniach z życia swoich domowych pupili.
Bartek i Magda (6a) z pasją opowiadali o rodzince kanarków, która swoim pięknym śpiewem umila wszystkim domownikom życie, Bartek (4a) przedstawił kolegom i koleżankom pieska, który trafił do ich rodziny w dramatycznych okolicznościach, Łucja (4a) mówiła o zaletach swojej puchatej kotki, Ola zaś o swojej śwince morskiej, Antek (4a) zaciekawił wszystkich opowieściami o jego przyjacielu króliku, który bardzo lubi ciszę, Dominik (4a) pokazał swojego, pełnego energii chomika- akrobatę, a Ala (6a) opowiadała o zaletach swoich bardzo cichych przyjaciół czyli rybkach.
Od środy (01.06) do piątku (03.06) na korytarzu szkolnym wszyscy uczniowie, jak również rodzice mogli podziwiać wystawę prac uczniów, które były realizowane w ramach Festiwalu. Klasa 5a realizowała dwa projekty: „Budowa komórki” gdzie uczniowie poznawali budowę i funkcje poszczególnych organelli komórkowych i przygotowywali modele komórek w wymiarze 3D oraz „Grzyby kapeluszowe” czyli ozdoba naszych lasów jadalna czy trująca?
Klasa 6a zgłębiała tajemnice owadów, klasy 7a i 7b przygotowywały modele układów narządów człowieka w ramach podsumowania nauki o swoim organizmie „Moje ciało”, a klasy 8a i 8b wykonywały makiety ekosystemów opisując elementy biocenozy i biotopu. Tak uczniowie mogli pogłębić swoją wiedzę biologiczną.
Ale to nie wszystko, bo przecież geografia, to też nauka przyrodnicza. W ramach Festiwalu uczniowie klasy 6a realizowali na lekcjach geografii projekt „Podróż przez Europę”. Uczniowie wcielali się w role reporterów i zabierali swoje koleżanki i kolegów w podróż po wybranych losowo krajach Europy. Przybliżali im nie tylko geografię, kulturę i gospodarkę ale także niektórzy reporterzy omawiając kuchnie danego kraju przygotowali charakterystyczne dla tego kraju potrawy, co zdecydowanie dodało „smaczku” geograficznym opowieściom.
W ramach podsumowania ciekawych zajęć, które odbyły się w Planetarium w Niepołomicach, uczniowie klasy 6a przygotowali na wystawę „ Święta Nauk Przyrodniczych” Modele Układu Słonecznego, a uczniowie z klasy 4b w ramach innowacji realizowali projekt „Przyroda na wesoło”, który na podsumowanie zaprezentowali uczniom z klasy trzeciej.
Miło nam słyszeć zapytania – czy w przyszłym roku będzie Festiwal? – mamy nadzieję, że tak i że znowu będzie działo się coś nowego, bo to co teraz opisujemy, to jeszcze nie koniec tegorocznego Święta.
Krystyna Oliwa, Teresa Salawa-Ogórek