znamieKlasa siódma w ramach współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Myślenicach realizowała program profilaktyczny: "Co musisz wiedzieć o czerniaku skóry?". Było to rozszerzenie wiedzy na temat chorób skóry, którą poznawali na wrześniowych lekcjach biologii.

 

Zadaniem programu jest upowszechnienie wiedzy na temat czerniaka, budowanie właściwych prozdrowotnych postaw uczniów oraz uświadomienie wszystkim, którzy z tym programem się stykają, że profilaktyka, to nie leczenie schorzeń ale im zapobieganie, że wczesne wykrywanie czerniaka poprzez samobadanie oraz całościową ocenę skóry połączoną z badaniem dermatoskopowym zapobiega rozwojowi tego schorzenia.

 

Uczniowie klasy siódmej wiedzą już, że: jasna karnacja, jasne włosy, liczne piegi czy znamiona barwnikowe, korzystanie z solarium oraz poparzenia słoneczne podwyższają ryzyko zachorowania na czerniaka. Poznali ABCDE czerniak, które pomaga w jego rozpoznaniu oraz poznali złote zasady postępowania, które mogą nas przed tym schorzeniem uchronić. Należą do nich: unikanie słońca (szczególnie w godzinach 11.00 – 16.00), regularne oglądanie swojej skóry, unikanie korzystania ze solarium, stosowanie kremów z filtrem UV, noszenie nakrycia głowy i okularów przeciwsłonecznych.

 

Pamiętaj – nie lekceważ znamion, jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z Twoim znamieniem, udaj się do lekarza dermatologa lub chirurga – onkologa.

 

Krystyna Oliwa

 

znamie (8)
znamie (1)
znamie (2)
znamie (4)
znamie (5)
znamie (6)
znamie (7)

Back to top