ludowy24 maleW dniu 7 kwietnia uczniowie klas 6, 7, 8 naszej szkoły mieli okazję wybrać się na spektakl pt. ,,Boska” do Teatru Ludowego w Krakowie pod opieką pani Katarzyny Twardosz i pani Anity Wygony- Wątor. Wyjazd odbył się w ramach projektu „Bliżej Kultury - poznajemy krakowskie teatry”, którego celem było zapoznanie młodzieży z różnorodnością sztuki teatralnej oraz rozwijanie jej wrażliwości artystycznej.

Spektakl „Boska” opowiada historię kobiety, która walczy o spełnienie swoich marzeń i odnalezienie swojego miejsca w świecie, oparty jest na prawdziwych wydarzeniach.

Główna bohaterka tej sztuki przeszła do historii jako Boska Florence! Czarowała głosem, każdy chciał ją usłyszeć, widzowie i słuchacze wypełniali po brzegi sale Carnegie Hall... A ona, radośnie fałszując, rozkoszowała się swoim brakiem talentu, albo wiarą, w to, czego Bóg jej poskąpił. Bogata ekscentryczka, Florence Foster Jenkins, bo o niej mowa, nie miała ani słuchu, ani głosu, ale kto bogatemu zabroni spełniać najbardziej nawet szalone marzenia? Jej się to udało! Płyty z wykonami najgorszej śpiewaczki świata sprzedawane są do dzisiaj na całym świecie.

W główną bohaterkę tej słodko -gorzkiej komedii dramatopisarza Petera Quiltera wciela się znakomicie Marta Bizoń, która idealnie gra tą niepowtarzalną, barwną postać, której brak talentu nie przeszkodził w zrobieniu międzynarodowej kariery.

W sztuce przeplata się motyw, przyjaźni oraz walki ze swoimi słabościami. Sztuka porusza ważne tematy jak miłość, marzenia, czy też relacje międzyludzkie, co w bardzo subtelny sposób zostało przekazane przez aktorów na scenie.

Uczniowie byli zachwyceni zarówno samym spektaklem, atmosferą i profesjonalizmem aktorów.

Wyjazd do Teatru Ludowego w Krakowie na spektakl „Boska” był niezwykłym doświadczeniem, który na długo pozostanie w pamięci uczniów. Dzięki niemu zyskali oni nowe spojrzenie na sztukę teatralną oraz poczuli magię teatru na własnej skórze.

Anita Wygona - Wątor

ludowy24_1