dobczyce 115.11.2023 klasa 6a wraz z wychowawcą mgr Bogusławem Janasem i mgr Moniką Błachut pojechała na wycieczkę do Centrum Edukacji Przeciwpożarowej w Dobczycach. Jest to interaktywny obiekt edukacyjny z zakresu bezpieczeństwa i pożarnictwa, którego celem jest podnoszenie wiedzy i świadomości społecznej dotyczącej określonych zagrożeń, a także propagowanie właściwych postaw w obliczu niebezpieczeństwa.

Powierzchnię Centrum stanowi interaktywna ścieżka edukacyjna, która podzielona została na sektory tematyczne, dotyczące m.in. zagrożeń w domu, bezpieczeństwa na akwenach wodnych, w lesie czy bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Sektory ścieżki edukacyjnej wyposażone są w sprzęt multimedialny. Atrakcyjność tego miejsca podkreślają efekty świetlne, dźwiękowe, które wspomagają przyswajanie wiedzy uczestników w sposób sensoryczny.

Uczniowie mogli odsłuchać nagrania autentycznych zgłoszeń alarmowych, przebrać się w stroje strażackie oraz wejść do prawdziwego wozu strażackiego. Na koniec nasz przewodnik pan Roman Ajchler przeprowadził szkolenie z pierwszej pomocy i rozdał pamiątkowe odblaski.

Bogusław Janas
Monika Błachut