sucha polana17 września 2022 roku, na Suchej Polanie, odbył się XXXII Małopolski Zlot Szlakami Walk Partyzanckich, upamiętniający bitwę pod Łysiną – największe starcie zgrupowania oddziałów partyzanckich obwodu AK „Murawa” z niemieckim najeźdźcą.

 

To właśnie żołnierze Murawy w sierpniu 1944 roku wywalczyli „skrawek wolnej Polski” nazwany Rzeczpospolitą Raciechowicką. Ten fakt nie był do zaakceptowania przez Niemców, dlatego 12 września przystąpili do ataku. Walki toczyły się w rejonie Łysiny. Ich częścią była bitwa o most glichowski, jedna z największych bitew partyzanckich okresu II wojny światowej. Działania zakończyły się pokonaniem Niemców. Ci w odwecie spacyfikowali pobliskie wsie: Wiśniową, Lipnik, Czasław, Węglówkę i Smykań, mordując ludność cywilną, w tym przede wszystkim kobiety i dzieci. Zginęło ok. 130 osób.

 

Jak co roku centralnym punktem uroczystości była Msza św. w intencji partyzantów i poległych w obronie Ojczyzny Bohaterów. Po Mszy przedstawiciele Miasta i Powiatu oraz organizacji i szkół złożyli kwiaty pod pomnikiem upamiętniającym oddziały partyzanckie AK obwodu „Murawa”.

 

W uroczystościach wzięła udział reprezentacja naszej szkoły: pani Jadwiga Lenart, Jakub Chęć, Nadia Moskal oraz bracia Błażej i Mikołaj Ingarden. Uroczystości były okazją do spotkania wielu ciekawych osób, m. in. p. Jadwigi Ostafin, córki kpt Józefa Ostafina ps. Chudy, zamordowanego przez komunistów Żołnierza Niezłomnego, oraz p. Ireny Okulickiej - Kaczmarek, bratanicy gen. Leopolda Okulickiego ps. Nil, cichociemnego, ostatniego dowódcy Armii Krajowej, również zamordowanego przez Rosjan.  

 

Maja Ingarden

 

sucha_polana_2022 (1)
sucha_polana_2022 (2)
sucha_polana_2022 (3)
sucha_polana_2022 (4)
sucha_polana_2022 (5)
sucha_polana_2022 (6)

Back to top