wawelW ostatnim tygodniu nauki, we wtorek 21 czerwca 46 uczniów naszej szkoły z klas IV i z klasy V pod opieką nauczycieli: Jadwigi Lenart, Magdaleny Kocur, Moniki Wójtowicz i Przemysława Senderskiego wybrali się do królewskiego miasta Krakowa - dawnej stolicy Polski. Głównym punktem programu wycieczki był udział w lekcji ,,Z archeologią przez wieki na Wawelu”. Poniżej krótka relacja z tego przeżycia.

Do Krakowa wyjechaliśmy o 8.15 i po przyjeździe udało nam się jeszcze przejść obok ważnych miejsc i posłuchać ciekawych informacji, które przekazała nam pani od historii. Nasze spotkanie z zabytkami rozpoczęliśmy od teatru im Juliusza Słowackiego nawiązując do wspólnego patrona z naszą szkołą. Tu pani Wójtowicz obiecała, że pojedziemy z nią do tego właśnie teatru na ,,Balladynę’’. Następnie poszliśmy pod Barbakan, usłyszeliśmy ciekawe historie jak dawniej walczono, do czego służył Barbakan. Zainteresowały nas mury starego miasta.

Przeszliśmy kultową Floriańską na Rynek Główny Krakowa. Tam usłyszeliśmy wiele ciekawostek na temat Kościoła Mariackiego, Sukiennic. Zobaczyliśmy miejsce gdzie bohater narodowy Tadeusz Kościuszko składał hołd Narodowi Polskiemu (miejsce w którym zaczęło się Powstanie Kościuszkowskie), gdzie Zygmunt Stary przyjmował Hołd Pruski. Następnie ulicą Grodzką zawędrowaliśmy pod najstarszy w Krakowie kościół romański – św. Andrzeja. Podziwialiśmy styl barokowy przy okazji kościoła św. Piotra i Pawła. Następnie krętą ulicą Kanoniczą przeszliśmy na Wawel.

Tam zachwycił nas renesansowy dziedziniec i kaplica Zygmuntowska. Na zaplanowanej lekcji poznaliśmy pradzieje Wawelu, poznaliśmy specyfikę pracy archeologa. Przygotowana wystawa bardzo nam się podobała, widzieliśmy m.in. mury rotundy tajemnicze przejścia na których stoi współczesny Wawel.

Do domów wróciliśmy zadowoleni, z pogłębioną wiedzą o naszym królewskim mieście.

Dziękujemy Pani Paulinie Sadzik za zarezerwowanie lekcji na Wawelu.

krakow_twardzosz (3)
krakow_twardzosz (4)