sztandar dziura 494.04.2024 to dzień, który Społeczność Szkoły Podstawowej nr 1 w Myślenicach zapamięta na długo. Z inicjatywy Rodziców, przy wsparciu Władz Samorządowych otrzymaliśmy SZTANDAR SZKOŁY. Jest on dla nas symbolem Polski, naszej Małej Ojczyzny. Wiąże się z patronem naszej Szkoły - Juliuszem Słowackim. Będzie nadawał właściwą rangę każdej uroczystości. Cytując za ks. Kardynałem Stefanem Wyszyńskim - “Sztandar to symbol, świętość. Jego miejsce tkwi gdzieś między hymnem narodowym, a przysięgą wojskową”.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Sanktuarium Matki Bożej Pani Myślenickiej, podczas której Ksiądz Proboszcz Zdzisław Balon poświęcił sztandar. Następnie w Domu Katolickim im. Ks. Prałata Józefa Bylicy odbyła się Akademia podczas, której Sztandar został przekazany Uczniom. Obiecali dbać o niego, traktować go z szacunkiem, sumiennie wypełniać swoje obowiązki i być godnymi reprezentantami naszej szkoły.

W wydarzeniu wzięli udział uczniowie, przedstawiciele rodziców, nauczyciele, pracownicy szkoły oraz Dyrektor Szkoły Tadeusz Jarząbek, zastępca Dyrektora Mirosława Chmiel oraz burmistrz Miasta i Gminy Myślenice Jarosław Szlachetka, wiceburmistrz Mateusz Suder, naczelnik Wydziału Edukacji Małgorzata Ciemińska oraz Ks. Mirosław Kozina.

Usłyszeliśmy wiele pięknych słów, m.in. od przewodniczącego Rady Rodziców, p. Artura Tuli, które to słowa chcemy Państwu przytoczyć:

“Serdecznie dziękuję wszystkim Rodzicom za każdy dar dobrego serca,

Panu Burmistrzowi Jarosławowi Szlachetce za okazane wsparcie.

Dyrekcji, nauczycielom, pracownikom szkoły za pracę i codzienny trud.

Dziękuję i Wam drodzy uczniowie, którzy chętnie i z wielkim zapałem włączyliście się w przygotowanie tej uroczystości.

Szanowni Państwo bez Was, waszego wsparcia, pomocy, dobrego słowa - nie udałoby się zorganizować tego wspaniałego dnia na karcie historii Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach.

Życzę, aby ten sztandar towarzyszył uczniom podczas uroczystości państwowych, lokalnych, środowiskowych i szkolnych. Wznieście go wysoko i dumnie – niech będzie chlubą naszej szkoły i rozsławia jej dobre imię.”

Symbole znajdujące się na Sztandarze:

- Na awersie widzimy Logo naszej szkoły, które wyraża to co nas łączy, to nad czym pracujemy i to co chcemy wspólnie osiągnąć. Na nim przeszłość łączy się z teraźniejszością.

- W centralnym punkcie dumny biały orzeł stojący na straży „narodowych pamiątek”. Na pierwszej karcie widnieje numer jeden. Cyfra ta symbolizuje człowieka czynnego i twórczego. Błękitne (niebieskie) tło to nie tylko symbol nieba, młodości i pogody ducha. Błękit jest także znakiem światła wiedzy i prawdy.

- Natomiast na rewersie widzimy podobiznę patrona naszej szkoły Juliusza Słowackiego - jednego z najwybitniejszych poetów polskich doby romantyzmu. Obok Mickiewicza, Krasińskiego i Norwida nazywany jest wieszczem narodowym.

Stworzył on wiele znakomitych liryków, poematów i dramatów o trwałych wartościach artystycznych. Jego utwory, zgodnie z duchem epoki i ówczesną sytuacją narodu polskiego podejmowały istotne problemy związane z walką narodowowyzwoleńczą, z przeszłością narodu i przyczynami niewoli. Jego twórczość wyróżniała się wspaniałym bogactwem wyobraźni, poetyckich przenośni i języka.

Wokół głowy patrona widnieje napis:  Szkoła Podstawowa nr 1 im. Juliusza Słowackiego w Myślenicach.

Sztandar będzie przechowywany w specjalnej gablocie. Będzie nam towarzyszył we wszystkich oficjalnych wydarzeniach, będzie reprezentował naszą szkołę podczas oficjalnych uroczystości państwowych i lokalnych.

Uroczystość była wzruszająca, podniosła, pełna symboliki. Była zwieńczeniem tygodnia ciekawych wydarzeń, konkursów związanych z naszym patronem. Uczniowie szkoły mieli okazję w różnoraki sposób poznać życie i twórczość Juliusza Słowackiego. W części artystycznej tej Akademii mogliśmy usłyszeć wiersz pt. “W pamiętniku Zofii Bobrówny” w wykonaniu Wiktorii Hejmo z klasy 4b oraz piosenkę Sanah pt. “Hymn”. Ten utwór jest muzyczną interpretacją słów Juliusza Słowackiego, który rozpoczyna dobrze znany wers “Smutno mi Boże”. Na koniec nauczyciele przygotowali spektakl niespodziankę, zaskakując zebranych Gości “Snem Juliusza Słowackiego”.

Po Uroczystości mieliśmy możliwość obejrzeć w jednej z sal szkoły okolicznościową wystawę - plakaty przygotowane przez wszystkie klasy na lekcjach wychowawczych, lapbooki o Juliuszu Słowackim oraz makiety Szkoły.

Ten dzień pozostanie w naszej pamięci na długo i zapisze się na kartach historii Szkoły Podstawowej nr 1 im. Juliusza Słowackiego!

Monika Błachut

fot. Krzysztof Dziura