14 września 2021 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych ogłosił konkurs „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku?” Konkurs jest elementem ogólnopolskiej kampanii edukacyjno-informacyjnej „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”. Szczegółowe informacje na temat korzyści z bezgotówkowego obrotu pieniędzmi, posiadania rachunku bankowego oraz otrzymywania na nie świadczeń z ZUS oraz materiały informacyjne dostępne są na stronie kampanii „Bezpiecznie, zdrowo, bezgotówkowo”.

 

Kto może wziąć udział w konkursie?

W konkursie udział mogą wziąć uczniowie szkół podstawowych (w trzech kategoriach wiekowych: 1-3 klasa, 4-6 klasa i 7-8 klasa), ponadpodstawowych oraz studenci szkół wyższych. Prace można przygotować indywidualnie lub w zespołach (max. 3 osoby).

 

Co trzeba zrobić?

Należy przygotować pracę – materiał informacyjny, który będzie przedstawiał korzyści z posiadania i korzystania z konta w banku przez osoby starsze.

Prace można przygotować w jednej z czterech kategorii:

 • plakat
 • komiks
 • film
 • infografika/ materiał multimedialny

 

Praca powinna się odnosić do takich aspektów jak bezpieczeństwo, zdrowie oraz ułatwienia życia codziennego osób starszych. Szczegółowe informacje na temat zasad konkursu znajdują się w regulaminie konkursu.

 

Jaki jest cel?

Celem konkursu jest pokazanie jakie korzyści płyną z umiejętności sprawnego zarządzania pieniędzmi, korzystania z Internetu, bankowości elektronicznej i usług online przez osoby starsze, które są szczególnie narażone na różnego rodzaju niebezpieczeństwa.

Rachunek w banku to bezpieczeństwo i wygoda. Pieniądze na koncie to ochrona przed różnego rodzaju oszustwami (np. „na wnuczka” lub „na policjanta”) i innymi zagrożeniami, np. włamaniem czy kradzieżą. Dostęp do bankowości elektronicznej to z kolei wygodny sposób, aby opłacać rachunki, robić zakupy przez Internet czy załatwiać sprawy urzędowe.

Internet i bankowość elektroniczna nie muszą być skomplikowane. Chcemy pokazać seniorom, że korzystanie z konta w banku, Internetu i bankowości elektronicznej jest proste, bezpieczne i wygodne.

 

Harmonogram:

Najważniejsze daty z harmonogramu konkursu:

 • zgłoszenie uczestników i zespołów do udziału w konkursie (do koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji): do 29 października 2021 r.
 • przekazanie prac uczestników do koordynatorów ds. komunikacji społecznej i edukacji : do 10 grudnia 2021 r.
 • rozstrzygnięcie I etapu konkursu: od 13 do 21 grudnia 2021 r.
 • rozstrzygnięcie II etapu konkursu: od 22 grudnia 2021 r. do 11 stycznia 2022 r.

 

Nagrody:

Autorzy zwycięskich i wyróżnionych prac w etapie centralnym otrzymają, w zależności zajętego miejsca, nagrody rzeczowe o wartości:

 • łącznie do 1000 zł za zajecie I miejsca,
 • łącznie do 700 zł za zajecie II miejsca,
 • łącznie do 500 zł za zajecie III miejsca.

 

Więcej informacji znajdą Państwo pod linkiem Konkurs „Jak zachęcić babcię lub dziadka do założenia konta w banku?"

 

Zachęcamy do udziału!

Back to top