pp2021Poznanie zasad pierwszej pomocy jest bardzo ważne, bo może uratować życie lub zdrowie osobie poszkodowanej. W związku z wdrożeniem programu edukacyjnego „Jedynkowi młodzi ratownicy” oraz przypadającym na dzień 11 września „Światowym Dniem Pierwszej Pomocy” uczniowie klas 1-3 rozpoczęli drugi tydzień swojej ciężkiej pracy w szkole od nauki udzielania pierwszej pomocy.

Dzięki współpracy z  Myślenicką Grupą Poszukiwawczo – Ratowniczą zorganizowane zostało spotkanie, którego celem było poznanie przez najmłodszych przedstawicieli naszej społeczności szkolnej prawidłowych zachowań w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia oraz umiejętność udzielania pierwszej pomocy w nagłych wypadkach. Uczniowie mogli poczuć się jak mali ratownicy. Zaznajomili się z procedurami zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia. Wiele pozytywnych emocji towarzyszyło im podczas ćwiczeń praktycznych. Dzieci pod czujnym okiem przedstawicieli Grupy Poszukiwawczo - Ratowniczej mogły samodzielnie wykazać się znajomością sprawdzania stanu przytomności poszkodowanego oraz ułożenia go w pozycji bezpiecznej.

Podczas zajęć chcieliśmy przygotować uczniów do podejmowania właściwych decyzji w przypadku potrzeby ratowania życia oraz zainteresować podstawową wiedzą medyczną. Myślimy, że założone cele zostały osiągnięte, gdyż samodzielne próby odnalezienia się w sytuacji pomocy innej osobie przyczyniły się do kształtowania umiejętności uczniów i rozwijania ich samodzielności w działaniu.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Państwa Agnieszki i Krzysztofa Szklarzów oraz Natalii Dziadkowiec za poświęcony czas i zaangażowanie w realizację programu.

Barbara Kaperek