3majUczniowie klas 1-3 wspólnie z wychowawcami świetlicy szkolnej czynnie włączyli się w uroczyste upamiętnienie uchwalenia Konstytucji 3-go Maja, czego finalnym efektem było wykonanie szkolnej gazetki. Cały ostatni tydzień kwietnia, który upływał pod hasłem "Pierwsza w Europie Konstytucja 3 Maja", poświęcony był zagadnieniom związanym z obchodami Świąt Majowych.

Dzieci oglądały filmy i słuchały prelekcji dotyczących okoliczności uchwalenia konstytucji, poznały trudną sytuację jaka była udziałem Polaków w okresie rozbiorów. Rozmawialiśmy o męstwie, bohaterstwie i patriotyźmie, o walce za wolność ojczyzny i wolność słowa. O tym, ile naród polski wycierpiał, aby wrócić na polityczną mapę świata. Wspólnie z uczniami recytowaliśmy "Katechizm małego Polaka" oraz inne patriotyczne wiersze i rozmawialiśmy na temat bycia patriotą. Przypomnieliśmy, jak ważne są symbole narodowe. W przededniu obchodów Dnia Flagi Rzeczpospolitej Polskiej, rozmawialiśmy o znaczeniu barw na fladze, o szacunku dla flagi, dla symboli narodowych, o przystrajaniu domów i mieszkań biało-czerwonymi flagami w celu uczczenia i upamiętnienia ważnych wydarzeń i świąt państwowych.

Dzieci chętnie brały udział w zajęciach i z zaangażowaniem wykonywały wszystkie zadane im prace, m.in. kolorowanie flagi i godła polskiego, wykonywanie kotylionów, przygotowanie napisów oraz prac plastycznych do gazetki szkolnej. Ponadto, śpiewaliśmy różne piosenki patriotyczne i nauczyliśmy się hymnu konstytucji -  Mazurka 3 Maja.

To był wyjątkowy czas. Dziękujemy! :)

3maj_1b
3maj_2b