dziady muzeum 2019 kwietnia klasy 8a i 8b oraz klasa 7a pod opieką swoich wychowawców p. Magdaleny Miętki, p. Krzysztofa Dziury, p. Anity Wygony-Wątor oraz p. Moniki Błachut pojechały w ramach projektu BLIŻEJ KULTURY- POZNAJEMY KRAKOWSKIE TEATRY na kolejny spektakl teatralny.

Tym razem była to inscenizacja pt." DZIADY cz. II" na podstawie dzieła Adama Mickiewicza, przygotowana przez TEATR CRACOVIA. Repertuar tego teatru, to przedstawienia lektur szkolnych, skierowane do młodego widza. Aktorzy pragną udowodnić młodzieży, że lektura, to coś wybitnego, wybranego z całej literatury polskiej, czy światowej. Spektakle Teatru Cracovia wyróżniają się niezwykłą dbałością scenograficzną, kostiumy szyte są przez artystów - krawców z Teatru Starego, Ludowego czy Groteski.

Nasza młodzież podczas spektaklu przeniosła się na Mickiewiczowskie cmentarzysko, akcja toczy się w dzień Zaduszny w nocy, gdzie zbiera się grupa ludzi z pobliskiej wioski. Zebrani wzywają kolejno dusze czyśćcowe, chcąc ulżyć im w cierpieniu. Obrzędowi przewodniczy Guślarz, który wzywa trzy rodzaje duchów: lekkie, ciężkie i pośrednie. Na widowni podczas spektaklu panowała cisza i skupienie, dało się odczuć, że widzowie (uczniowie), którzy czasem sceptycznie mówią o teatrze, wciągnęli się w akcję sztuki.

Kolejnym punktem wycieczki było Muzeum Narodowe - tam młodzież oglądała wybitne dzieła sztuki. Wystawa nosiła tytuł " XX + XXI. Galeria Sztuki Polskiej" - ekspozycja stanowiła przegląd wielkości zjawisk i tendencji artystycznych, które pojawiły się w Polsce w ciągu ostatnich 120 lat.

Spacerując po Galerii zobaczyli min. dzieła St. Wyspiańskiego, J. Malczewskiego, J. Mehoffera, St. Witkiewicza, T. Kantora, J. Nowosielskiego, W. Hasiora, X. Dunikowskiego. Na wystawie uczniowie zobaczyli oprócz malarstwa i rzeźby, również szkło i ceramikę artystyczną, oraz grafikę krakowskiej szkoły z lat 1960- 1985.Myślę, że uczniowie byli zadowoleni z kolejnej dawki kultury.

Anita Wygona - Wątor

dziady_muzeum (5)