piekna chemia 55 października uczniowie klas ósmych wzięli udział w warsztatach laboratoryjnych, które zostały zorganizowane przy współpracy z Politechniką Krakowską, a poprowadził je mgr inż. Michał Dymek, doktorant z Katedry Chemii i Technologii Organicznej Wydziału Inżynierii i Technologii Chemicznej tejże uczelni.

Uczniowie mieli możliwość zobaczyć „piękne oblicze chemii”, czyli to jak tworzy się substancje pomagające w utrzymaniu czystości i piękna naszego ciała, czyli kosmetyków. Ósmoklasiści czynnie uczestniczyć w produkcji emulsji kosmetycznej na bazie lanoliny, błyszczyka do ust, sypkich cieni do powiek czy żelu pod prysznic. Uczestnicy warsztatów mieli możliwość poznać właściwości i pochodzenie surowców z których powstają dzisiejsze kosmetyki.

Zajęcia pokazały, że niektóre kosmetyki można wyprodukować w domu samodzielnie, co da większą satysfakcję podczas korzystania z nich. Takie spotkanie z chemią rozbudza wyobraźnię i zainteresowanie tą nauką, która powszechnie uznawana jest przez uczniów za przedmiot trudny.

Michał Dymek zachęcał ósmoklasistów aby nie zrażali się pierwszymi niepowodzeniami na tym przedmiocie, bo on sam zainteresował się chemią w taki właśnie sposób podczas nauki w Gimnazjum nr1 w Myślenicach, którego jest absolwentem. I tak chemia stała się jego pasją.

Serdecznie dziękuję Michałowi za to, że zechciał się podzielić swoją wiedzą i zachęcam aby może niektórzy z Was poszli w jego ślady.

Krystyna Oliwa

piekna_chemia (13)