5b 23W dniach 21 marca oraz 11 kwietnia 2024 r. z inicjatywy Rady Rodziców zostały przeprowadzone niecodzienne warsztaty z pierwszej pomocy: połączenie ratownictwa tradycyjnego z wirtualnym. Szkolenie przeprowadził Paweł Wojnarowski reprezentujący Dobczyckie Centrum Wsparcia im. Michała Nowaka, przy wsparciu uczennic Liceum Ratowniczego z Dobczyc.

W szkoleniu uczestniczyli uczniowie klasy 5b oraz 7a. Pierwsza część obejmowała prezentację postępowania z osobą nieprzytomną oddychającą i nieoddychającą oraz użycie AED. W drugiej, praktycznej części, uczestnicy zostali podzieleni na grupy i ćwiczyli omówione wcześniej czynności. Jedna z grup udzielała pomocy w świecie wirtualnym z wykorzystaniem okularów VR, zgodnie z zaprogramowanymi scenariuszami.

Innowacyjna forma zajęć bardzo się uczniom spodobała. A przy okazji narzędzia, które zazwyczaj są wykorzystywane do rozrywki, zostały pokazane jako niesamowite narzędzie edukacyjne.

Projekt zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego.

Tekst i foto Maja Ingarden

5b_01