dziennik elektroniczny  plan lekcji  zastępstwa

PRZEKAŻ NASZEJ SZKOLE 1,5% PODATKU - KLIKNIJ TUTAJ.

REKRUTACJA 2024/2025 - KLIKNIJ TUTAJ.

KONKURSY Z OKAZJI 150-LECIA SZKOŁY - KLIKNIJ TUTAJ.

DNI WOLNE W 2 PÓŁROCZU - KLIKNIJ TUTAJ.

KLASA 7B

Materiały (Plik pdf):

LEKCJA 22.06. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 15.06. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 8.06. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 1.06. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 25.05. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 18.05. - KLIKNIJ TUTAJ.

Karta pracy - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 11.05. - KLIKNIJ TUTAJ.

Karta pracy - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 27.04. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 20.04. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 6.04. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 30.03. - KLIKNIJ TUTAJ.

Wcześniejsze: Geografia (klasa 7) - kliknij tutaj.

KLASA 7A

LEKCJA 24.06. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 10.06. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 3.06. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 27.05. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 20.05. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 13.05. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 6.05. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 29.04. - KLIKNIJ TUTAJ.

Karta pracy 29.04. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 22.04. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 15.04. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 8.04. - KLIKNIJ TUTAJ.

LEKCJA 1.04. - KLIKNIJ TUTAJ.

Lekcja 25.03.2020r.

Temat: Urbanizacja w Polsce.

Przekazanie wiedzy:

1. Przykłady funkcji jakie pełnią miasta np.:

-  miasta przemysłowe – są to miasta, które swe powstanie lub rozwój zawdzięczają wydobyciu surowców mineralnych lub ich przetwórstwu. Do miast o takich funkcjach należą ośrodki w zagłębiach węglowych: GOP w Polsce – Katowice, Bytom, Gliwice.

- miasta transportowe – powstały na wybrzeżach morskich, dogodnych do zakładania portów – Rotterdam, Hamburg, Marsylia, Nowy Jork, Singapur, nad rzekami – miasta wzdłuż Renu (Bazylea, Kolonia), miasta nad Wielkimi Jeziorami w USA (Chicago) na skrzyżowaniach ważnych szlaków transportu, np. w węzłach kolejowych – w USA ( Kansas City, Dallas, Saint Luis), w Kanadzie ( Edmonton, Calgary), porty lotnicze (Warszawa, Paryż, Londyn).

- miasta administracyjne – są siedzibą władz i urzędów administracyjnych (regionalnych, krajowych, międzynarodowych) – stolice państw, regionów, makroregionów

- miasta kultu religijnego – bardzo rzadko ich jedyna funkcją jest obsługa turystów i pielgrzymów odwiedzających sanktuaria i miejsca święte. Zapewne jest to jedna z wielu funkcji miasta, ale w przeszłości mógł to być główny czynnik miastotwórczy np. Częstochowa.

- miasta turystyczno-wypoczynkowe – nastawione na obsługę ruchu turystycznego. Są to głównie miasta górskie i nadmorskie np. Zakopane, Sopot

- miasta uzdrowiskowe – miasta górskie lub nadmorskie posiadające walory uzdrowiskowe –np. Krynica Zdrój, Kołobrzeg

2. Ważne terminy związane z tematem:

Urbanizacja – proces koncentracji ludności w punktach przestrzeni geograficznej, głównie na obszarach miejskich, określający także wzrost liczby ludności miejskiej i jej udziału w liczbie ludności danego obszaru. Urbanizacja oznacza także przestrzenny rozwój miast oraz zmianę stylu życia na miejski.

Współczynnik urbanizacji – procentowy udział mieszkańców miast w ogólnej liczbie ludności. Współczynnik ten jest wskaźnikiem rozwoju społecznego społeczeństw. Wraz z uprzemysłowieniem następuje względnie gwałtowna migracja ludności do miast z obszarów wiejskich. W Polsce współczynnik urbanizacji wynosi ok.61%.

Aglomeracja monocentryczna – duże skupisko ludności, w którego centrum znajduje się ośrodek miejski (tzw. rdzeń), a naokoło są przyrośnięte miasta satelitarne oraz zurbanizowane wsie. Miasta satelitarne najczęściej pełnią funkcje dzielnic sypialnych lub przemysłowych. Z czasem strefa podmiejska może zostać wchłonięta przez powiększające się miasto, stając się jego integralną częścią.

Aglomeracja policentryczna (konurbacja)– drugi rodzaj aglomeracji, tworzącej zespół wzajemnie powiązanych jednostek osadniczych, którego główną cechą jest brak jednego ośrodka centralnego.

3. Największe miasta Polski pod względem liczby ludności:

1. Warszawa    1 769 529 mln

2. Kraków         769 498 tyś

3. Łódź            687 702 tyś

4. Wrocław         639 258 tyś

5. Poznań          537 643 tyś

4.  Przykłady zalet i wad życia w dużym mieście:

a) zalety

- duzo liczba miejsc pracy

- lepsze warunki edukacyje

- wyższe dochody

b) wady

- korki uliczne, tłok

- zanieczyszczone środowisko

- wysokie ceny np. mieszkań

5. Przykłady województw w Polsce:

a. o najwyższym wskaźniku urbanizacji:

-ślaskie

-dolnoślaskie

-zachodniopomorskie

b. o najniższym wskaźniku urbanizacji

-podkarpackie

-świętokrzyskie

-lubelskie

Bardzo proszę po zapoznaniu się z wiadomościami wykonać zadania w zeszycie ćwiczeń str. 73/ćw. 1,2,3 ;str.74/ćw. 4

Zadania zostaną sprawdzone po powrocie do szkoły.

Teresa Salawa-Ogórek

Wcześniejsze: Geografia (klasa 7) - kliknij tutaj.
sp1@myslenice.pl